reklamı kapat

POPÜLER

iPhone’u DSLR’a dönüştüren aksesuar [Video]

Akıllı telefonların kamerası oldukça gelişmiş olsa da halen DSLR’lar ile denk bir kaliteye ulaşmış değiller. Ayrıca fotoğraf makinelerine göre tasarımları çok daha farklı olan cihazların rahat bir şekilde tutulması ve fotoğraf çekilmesi de mümkün olmuyor. Pictar adı verilen bu iPhone aksesuarı ise hem daha iyi bir tutuş sağlıyor hem de DSLR’larda olduğu gibi detaylı ayarlar yapmayı mümkün hale getiriyor. 

iPhone‘un içerisine kolayca yerleştirildiği aksesuarın üzerinde 2 adet teker ve bir de deklanşör tuşu bulunuyor. Arka tarafta kalan yakınlaştırma tekeri, aynı zamanda selfie çekmek için tuş görevi üstleniyor. Pictar’ın kavisli yapısı tutuşu büyük ölçüde kolaylaştırırken tripod kullanımına da izin veriyor. Ayarlanabilir yapısıyla farklı iPhone modellerinin kullanımını mümkün kılan aksesuarı esas ilginç hale getiren ise iPhone ile bağlantı şekli. Normalde bu tür aksesuarlar Bluetooth aracılığıyla veya Lightning girişiyle iPhone’larla bağlantı kuruyor. Ancak Pictar, yüksek frekansta sesler sayesinde iPhone’da yer alan uygulamayla iletişime geçiyor. iPhone’un mikrofonu insanın duyamayacağı frekanstaki bu sesleri algılayarak fotoğraf çekimi yapılmasını sağlıyor.

Kickstarter’da 100 bin dolar destek bekleyen projenin başarıya ulaşması halinde cihazların Kasım ayında kullanıcılarla buluşacağı belirtiliyor. Pictar’lardan birine sahip olabilmek için ise en az 90 dolarlık destek vermek gerekiyor.

VİDEO