reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli otomobil sektöründe Çin’in ayak sesleri

Elektrikli otomobil sektörü hızla gelişmeye devam ediyor. Bir yanda bu işin öncüsü kabul edilen Tesla, diğer yanda bir bir bu gemiye atlayan Avrupalı otomobil devleri derken şimdi de uzun süredir bu konudaki yatırımlarını sürdüren Çinli teknoloji devi ile pazar iyice kızışıyor.

Birkaç ay önce ismini LeEco olarak değiştiren Çin’in teknoloji devi Letv, kendi elektrikli otomobilini üreterek ciddi bir adım attı. Ancak Çinli şirket bu alanda hiç de yeni değil. ABD’nin taze elektrikli süperspor üreticisi Faraday Future’un en büyük yatırımcılarından biri olan şirket, FFZERO1 modelinin gelişiminde de büyük rol oynamıştı. Söz konusu otomobil henüz konsept aşamasında olduğu için oynamaya devam ediyor desek daha doğru olur.

LeEco’nun otomotiv sektöründeki varlığı bundan ibaret değil. İngiliz otomobil üreticisi Aston Martin’in elektrikli otomobiliyle de yakından ilgilenen şirket, yine Aston Martin’in araç içi teknoloji tedarikçisi konumunda.

Çinli şirket sadece destekçi ve tedarikçi olmaktan çıkıp artık kendi elektrikli otomobilini üretecek duruma geldi. LeEco henüz hakkında detay paylaşmadığı LeSEE isimli elektrikli otomobiliyle sektöre yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor. LeSEE hakkındaki bilgilere 25 Nisan’da Pekin’de düzenlenecek daha detaylı lansmandan sonra ulaşacağız.