reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli Aston Martin’den yeni detaylar

Aston Martin’in elektrikli otomobili RapidE hakkında yeni detaylar gelmeye devam ediyor. Çevreci otomobilini son teknolojiyle donatmak için LeEco firmasıyla anlaştığını duyuran İngiliz şirket, RadidE’yi en geç 2018 yılında piyasaya çıkarmayı planlıyor.

Son dönemde otomobil ve teknoloji firmalarının isimlerini yan yana görmeye alıştık. Özellikle elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan bu trend, hem üreticilere hem de kullanıcılara yarıyor. Bir yandan halihazırda mühendislik harikası otomobillerle sürüş keyfi sekteye uğramazken, diğer yandan binbir teknolojik özellik sayesinde bu keyfi maksimuma çıkarmak mümkün oluyor. Aston Martin’in bu noktada rakiplerinden geri kalması beklenemezdi elbette. Bu anlamda LeEco (daha önce bilinen adıyla Letv) ile anlaşmaya giden otomobil devi, elektrik motorunu ve araç içi teknolojilerini Çinli teknoloji firmasına emanet edecek.

Geçtiğimiz ay LeEco’nun Aston Martin için geliştirdiği bilgi eğlence sistemini görmüştük. Dolayısıyla geriye RapidE’ye güç verecek elektrikli ünitenin detayları kaldı. İki firma da resmen ifade etmedi ancak daha önce Aston Martin CEO’su Andy Palmer’ın onayladığı üzere 800 – 1.000 beygir arasında güç üretmesi bekleniyor. 800 beygir güç üreten bir elektrikliye kimse hayır demez sanıyoruz. Otomobilin ayrıca tek şarjla 320 km yol katetmesi bekleniyor.

Söz konusu Aston Martin olunca ne kadar çevre dostu olsa da bütçe dostu bir otomobil beklenemez elbette. 200 – 250 bin dolar bandında bir satış fiyatına sahip olacağı tahmin edilen RapidE böylece en pahalı elektrikli otomobillerden biri olacak. Konsept otomobilin daha önce yayınlanan fotoğraflarına yukarıdan göz atabilirsiniz.

VİDEO