reklamı kapat

POPÜLER

Dört tekerlekli uzay aracı: FFZERO1 [Video]

Birkaç ayda bir “geleceğin otomobili,” “gelecekten gelen otomobil” vb. haberler yapıyoruz ancak bu kez bahsedeceğimiz “şey” geleceğin bile ötesinde. Faraday Future‘un CES 2016’da görücüye çıkardığı konsept otomobil, akla hayale sığmayacak cinsten.

Dışarıdan bakıldığında otomobil mi, uzay gemisi mi, hiçbir şeye benzemeyen FFZERO1 isimli konsept otomobil, henüz ilk bakışta bu dünyaya ait değilmiş imajı veriyor. Ancak FFZERO1’in asıl “dünya dışılığı” dış görünüşünde değil, sahip olduğu teknolojilerde saklı. Sürücüsüz ve elektrikli olarak geliştirilen FFZERO1 tam 1.000 beygir gücünde. Maksimum hızı 320 km/s ile sınırlandırılan otomobilin 0-100 km/s hızlanmasını ise 3 saniyenin altında tamamlayabileceği belirtiliyor. Elektrikli bir otomobil için bu rakamlar hiç de “fena” sayılmaz. Bu noktada yine hatırlatmakta yarar var; bu bir konsept otomobil.

faraday-future-ffzero1-concept-chassis-03-1-1000x562
Faraday Future’un Değişken Platform Mimarisi (Variable Platform Architecture) üzerine kurulan elektrikli otomobil, farklı bir çalışma prensibine sahip. Otomobile güç veren pil hücreleri hem ön hem de arka aksta yer alıyor. Dahası akslar öne ve arkaya “uzayarak” şasinin ortasında ekstra pil hücreleri için yer açılıyor. Bu ilginç mimari sayesinde otomobilin çekiş sistemi için de farklı seçenekler eklenebiliyor.

Gelelim uzay gemisinin kabinine. Tek kişilik bir yarış aracı şeklinde tasarlanan kabinde 45 derecelik oturma açısına sahip yarış koltuğu bulunuyor. Faraday Future, koltuğu sürücünün kan akış düzenini bozmayacak şekilde geliştirdiklerini belirtiyor. Direksiyon simidinin hemen ortasında bir telefon bulunuyor. Otomobilin sürücüsüz özelliklerinin ve diğer fonksiyonlarının bu telefon sayesinde gerçekleştirilmesi düşünülüyor.

faraday-future-ffzero1-concept-interior-view-1
CES 2016’da lansmanı yapılan FFZERO1’in Dünya’mıza ne zaman uğrayacağını henüz bilmiyoruz. Geçtiğimiz yıl ABD’de doğan taze şirket Faraday Future, Çinli Letv ile iş birliğine giderek önemli bir yatırıma imza attı. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde hem FFZERO1 hem de Faraday Future isimlerini daha çok duymaya hazır olun.

VİDEO