reklamı kapat

POPÜLER

amazon

Amazon’un Çin’deki üretim fabrikasındaki korkunç çalışma şartları

Dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alan Amazon‘un, Çin’deki üretim fabrikalarındaki çalışma koşullarının ne kadar kötü olduğu ortaya çıktı.

1 trilyon dolarlık şirket yarışında Apple’ın hemen arkasında olan Amazon’un, Echo ve Kindle ürünlerinin üretildiği Çin fabrikasında işçilerin kötü muamele gördüğü ortaya çıktı. Çin’in işçi kanunlarını da çiğneyen korkunç iş ortamı ve koşulları Çin’li firma faaliyetlerini inceleyen bir grup tarafından ortaya çıkarıldı. 9 aydır şirketin Çin’deki faaliyetlerini göz hapsine alan ekip, Amazon ürünlerinin üretildiği Foxconn fabrikasını inceliyor. Hengyang’da yer alan fabrikada işçilerin kabul edilemez sürelerde fazla mesaiye zorlandığı, işçilere yetersiz eğitim sağlandığı, güvenlik koşullarının yetersiz olduğu kaydediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fazla mesai, az maaş

Rapora göre üretimin tavan yaptığı dönemlerde işçilere aylık 100 saatten fazla mesai yaptırıldığı belirtiliyor. Çin kanunlarına göre bu süre aylık 36 saatle sınırlı. Fazla mesailerin yanı sıra işçilerin kendi çalışma saatlerinden 10 dakika önce fabrikada olması talep ediliyor. 10 dakikalık erken mesai çalışma saatine yansıtılmadığı için ek bir ücret de elbette ödenmiyor. Pek çok işçinin tatil yapmadan 14 gün aralıksız çalışması bekleniyor. Ortalama kazanç ise saat başına 2,26 dolar seviyesinde. Hal böyle olunca pek çok işçinin doğru düzgün bir kazanç için fazla mesaiye göz yumduğu kaydediliyor.

Durum geçici işçiler için daha da korkunç durumda. Üretimin artması gerektiği dönemlerde fazladan işçiye ihtiyaç duyulduğunda çağırılan geçici işçi sayısı Foxconn’un çalıştırabileceğinden de fazla olduğu belirtilmiş. Normal işçiler gibi absürt çalışma saatlerine sahip olan geçici işçilerin kazancı ise daha da düşük. Geçici işçilerin aynı zamanda sadece hasta oldukları zaman ödemesiz izne çıkabilecekleri belirtiliyor. Çalışmaya başlamadan önce geçirmeleri gereken fiziksel muayeneyi de kendilerinin karşılaması bekleniyor.

Guardian‘ın haberine göre Amazon suçlamaları kabul ediyor. Yapılan açıklama şu şekilde: “Amazon üreticinin etik çalışma kurallarını ihlali konusundaki bildirimi son derece ciddiye alıyor. Foxconn Hengyang fabrikası durumunda, Amazon’un son denetimi Mart 2018’de gerçekleştirildi ve endişe konusu 2 bulguya rastlandı. Foxconn’dan bu endişe verici bulgulara ilişkin derhal bir düzenleme eylemi talep ettik. Bu sorunların çözülmesi için kendimizi adadık.