reklamı kapat

POPÜLER

Byton

Ucuz versiyonunda 400 kilometre menzil sunacak; Byton Avrupa pazarına geliyor

Bir yıl gibi kısa bir sürede iki model tanıtarak dikkatleri üzerine çeken Byton, Avrupa pazarı için hamlesini tam zamanında atacak.

Elektrikli otomobil yarışının kızışmasıyla birlikte fon arayışına hız vermek zorunda olan yeni girişimler, bir an evvel yatırımcıların dikkatini çekme zorunda. Mercedes, Audi ve BMW gibi üç önemli ismin ilk modelleriyle asfalta inmeye başlayacağı 2 yıllık kısa zaman zarfı, haliyle fazlasıyla önem kazanmış durumda. Yarışa bu yıl içerisinde tanıtımın gerçekleştirdiği SUV konseptiyle ortak olan Çin merkezli Byton, geliştirdiği tasarımı ve ilginç donanımlarıyla ilgi çekmeyi başaran isimlerden birisi oldu. İhtiyaç duyduğu yatırım desteğini kısa süre içerisinde 500 milyon dolar gibi bir rakam üzerinden elde eden şirket, SUV modelinin hemen ardından K-Byte adını verdiği ikini otomobilini bu kez binek sınıfta hizmet etmek üzere tasarladı. 500 kilometreyi geçen menziliyle aklında soru işareti olanları da kendisine çeken Byton, artık rotasını daha uzaklara çizebilecek seviyelere geldi. İlk olarak Çin ve Amerika pazarına gireceğini bildiğimiz marka Avrupa pazarı için de net tarihi verdi.

Üçüncü adım Avrupa

Şirketin baş mühendisi David Twohig tarafından yapılan açıklamayla resmiyete kavuşan planlamayla birlikte önümüzdeki yıldan itibaren maratonun başlayacağını görebiliyoruz. Açıklamalarında; “2019 yılıyla birlikte başlangıcımızı Çin’de yapacağız. Hemen ardından yine aynı yıl içerisinde Kuzey Amerika’yı listenin ikinci sırasına yazdık. En çok merak edilen Avrupa pazarına ise 2020’nin son çeyreğiyle birlikte dahil olacağız. Nanjing tesisimiz yıllık 300.000 üretime olanak tanıyan bir yapıya sahip. İlk adımla maliyetleri aşağıda tutmak adına üretimi Çin’de gerçekleştireceğiz. Şimdilik adımlarımız temkinli ve ekonomik ilerleyecek.” ifadelerine yer veren Twohig, yatırım miktarının artışının geri dönüşler üzerinden şekilleneceğinin de altını çizdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Byton logosuyla seri üretime 2019‘da geçecek olan Crossover modeli M-Byte‘ın kullanıcılara iki farklı versiyon üzerinden sunulacağını biliyoruz. Giriş seviyesindeki versiyonunda tek elektrik motoruyla yaklaşık 270 beygir güce sahip olan otomobil 400 kilometre gibi gayet yeterli bir menzile erişebilecek. İki elektrik motoru ve dört tekerlekten çekişli altyapı kombinasyonuyla gelecek olan ikinci versiyonda ise limitler 470 beygir güç ve yaklaşık 500 kilometre menzil gibi seviyelere yükselecek. Jaguar’ın I-Pace, Audi’nin E-Tron ve Mercedes’in EQC ile 400-450 kilometre menzil arasında gezindiği günümüzde baz versiyonuyla bu rakamı vadeden Byton’ın piyasaya ciddi anlamda hareket getireceği şimdiden beklentilerin büyük bölümünü oluşturuyor. Siz de görüşlerinizi yorum olarak bize iletebilirsiniz.

İlgili video

Byton Crossover