reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 oyun fiyatları

Yeni nesil konsollarda oyun fiyatları artıyor; oyuncular ne yapacak?

Büyük ses getiren yeni nesil oyun konsolları PlayStation 5 ve Xbox Series X ile oyun fiyatları konusunda yeni bir döneme geçiş yapılıyor.

Büyük oyunların fiyatları çok uzun zamandır yurt dışında 60 dolar seviyesinde yer alıyordu. Artık genel olarak herkes buna alışmıştı. Ancak yeni nesilde, yani yeni nesil oyun konsolları ile bu durum değişecek gibi görünüyor. Çünkü kısa süre önce NBA 2K21‘in PlayStation 5 ve Xbox Series X fiyatı resmen 70 dolar olarak açıklandı. Oyunun PlayStation 4 ve Xbox One için açıklanan fiyatı ise eskiden de olduğu gibi 60 dolar seviyesinde yer alıyor. Eğer diğer oyun firmaları da bu yeni fiyatı benimserse (Çok yüksek olasılıkla öyle olacaktır) yeni dönemin “büyük oyunları” eskiden 10 dolar daha yüksek olacak. Bu artışın arkasında şimdilik yeni nesil oyunların artan geliştirme maliyetleri var deniyor. Biliyorsunuz yeni nesilde Ray Tracing dahil birçok yeni teknoloji geliştirme sürecine dahil oluyor. Elbette bu 10 dolarlık artışın arkasında başka bir neden de olabilir ancak şimdilik açıklamalar bu yönde. Peki bu gelişmeler ışığında oyuncular şimdi ne yapacak?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yurt dışındaki oyuncular için bu 10 dolarlık artış inanılmaz büyük sayılmaz. Elbette bir artış olması kötü ancak çoğu kişi bu 10 dolarlık kısmı rahatlıkla karşılayabilecektir. Oyun fiyatlarının 500 TL‘yi geçtiği Türkiye’de ise durum kötü durumda. Konsolları satın alabilme şansına ulaşacak kişilerin dahi yeni dönemde her büyük oyunu alabilmesi mümkün durmuyor. Bu yüksek oyun fiyatları nedeniyle Türkiye’de birçok kişinin PC oyunculuğuna devam edeceği ya da PC oyunculuğuna döneceği düşünülüyor.

Burada spesifik olarak konsol tarafında Türkiye’deki oyuncuları kurtaracak tek sistem ise Microsoft’un Game Pass’i olacak gibi görünüyor. Game Pass ile şu an ayda 29.99 TL ödeyerek 100’den fazla oyuna Xbox One’lar üzerinden erişim sağlanabiliyor. Örneğin sistemde şu an Red Dead Redemption 2 ya da Forza Horizon 4 gibi harika oyunlar yer alıyor. Bu kütüphanenin yeni oyunlar ile sürekli olarak güncelleneceği aktarılıyor ve Xbox Series X almayı düşünenlerin büyük çoğunluğu da ciddi anlamda bu kütüphaneye bel bağlıyor. Bu arada Game Pass sistemi Xbox yanında aylık 15 TL‘lik (Bu fiyat sınırlı süre için, daha sonra 29.99 TL) ödenerek bilgisayar tarafında da elde edilebiliyor. Direkt Game Pass rakibi geniş kütüphaneye sahip bir sistemi Sony’nin de PlayStation 5 tarafı için çıkarması isteniyor ancak henüz bir adım gelmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni nesil oyun konusunda en son PlayStation 5 gündeme gelmişti

Yapılan yeni bir açıklamaya göre PS5 kesin olarak hemen hemen tüm PS4 oyunlarına destek verecek. Daha önce firma 4.000’den fazla oyunun test edildiğini aktarmıştı. Ancak Sony halen PS1, PS2 ve PS3 oyunlarına destek verilip verilmeyeceği hakkında açıklama yapmıyor. Bu beklenti halindeki durum rafa kalkmış olabilir deniyor. Ancak buna üzülenlerin az olacağı düşünülüyor. Yeni nesile geçerken çok eskiye bağımlı kalanların sayısı gerçekten çok az oluyor. Xbox Series X ise geriye dönük çok daha geniş bir destek ile yolda bulunuyor.

PS5’in resmi tanıtım videosu