reklamı kapat

POPÜLER

Cezeri

Teknofest’te ilk kez görüldü: Türkiye’nin ilk uçan aracı Cezeri

Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği olarak kabul edilen Teknofest başladı. Bu vesileyle Türkiye’nin ilk uçan aracı olmasıyla dikkatleri üzerine çeken Cezeri ilk kez gün yüzüne çıkmış oldu.

TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin önemli kurum ve kuruluşları da bu etkinliğin gerçekleştirilmesine katkıda bulunuyor. Atatürk Havalimanında gerçekleştirilen bu festival kapsamında pek çok dikkat çekici gelişme yaşanıyor. Bunlardan biri de büyük merak uyandıran Cezeri Uçan Araba.

9 ayda geliştirilen Cezeri Uçan Araba

Katılımcılardan büyük ilgi gören Cezeri Uçan Araba özellikle sağlık sektörü ve askeri alanda kullanılacak. Bu önemli girişim temelde lojistik destek faaliyetlerine yeni bir boyut kazandırmak için geliştiriliyor. Araç şu an tek kişilik taşıma yapabililiyor fakat gelecekteki versiyonlarda iki ve daha fazla kişini taşınabileceği tasarımlar üzerinde çalışılıyor. İnsan taşımacılığının yanında Cezeri’nin hem kargo hem de kentsel hava taşımacılığına yön vereceğinin altı çiziliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cezeri’nin Proje Yöneticisi Ozan Yağcı, Selçuk Bayraktar’ın ortaya koyduğu projenin sıkı bir çalışmayla 9 ay gibi kısa bir sürede üretildiğini ifade etti. Ardından şu sözleri sarf etti: “Şu anki prototip, yalnızca bir kişiyi taşımaya yönelik. İleriki zamanlarda bu prototipi tamamen şehir içi taşımacılıkta kullanılacak bir araç haline getirmeyi hedefliyoruz.

İlginizi çekebilir

Volkswagen I.D.R’ın büyük rekoru