reklamı kapat

POPÜLER

Göktuğ

Türkiye’nin ilk hava-hava füzesi Göktuğ Teknofest’te

Türkiye’nin ilk hava-hava füzesi Göktuğ, TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde boy gösterdi. Festival alanındaki jet eğitim ve hafif taarruz uçağı Hürjet’in altına monte edilmiş şekilde sergileniyor.

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) Savunma Sanayi Araştırma Geliştirme Enstitüsü tarafından ihtiyaç doğrultusunda geliştirilen Türkiye’nin ilk hava-hava füzesi Göktuğ sonunda gün yüzüne çıktı. Büyük ilgi uyandıran Göktuğ, Atatürk Havalimanında düzenlenen TEKNOFEST İstanbul kapsamında sergileniyor. Türkiye’nin ilk hava-hava füzesi TEKNOFEST kapsamında alanda bulunan savaş uçaklarının altına monte edilmiş şekilde boy gösteriyor. Hürjet isimli hafif taarruz uçağına monte edilmiş olan Göktuğ ilk olması sebebiyle vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Öyle ki katılımcılar Göktuğ’un önünde fotoğraf çektiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Göktuğ hava-hava füzesinin önemi

TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş proje tamamlandığında Türkiye’nin dünyada hava-hava füzesi üretebilen sayılı ülkelerden biri olacağının altını çizdi. Okumuş şu sözleri sarf etti: “Bunlar uçaklar arasında havadan havaya kullanılan füzeler. Göktuğ’un iki varyantı var. Bir görüş içi bir de görüş ötesi. Esasında Göktuğ, iki ayrı projeden oluşuyor. Balistik atışlar yapıldı. Bu yıl sonunda tekrar arayıcı başlıklı uçan hedeflere karşı yerden atışlarımız yapılacak. Önümüzdeki yıl da projenin son aşaması yani havadan havaya testleri tamamlanacak. 2020 sonunda projemizin testleri tamamlandığında 2021 yılı itibarıyla seçilecek uygun bir kurum tarafından seri üretimine de başlanabilecek. Hava hava füzesini yapabilecek teknolojiye ulaşan bir ülke artık diğer füze teknolojilerine de kolaylıkla geçebilir. Bu açıdan Türkiye için çok önemli bir aşama. Çok önemli teknolojik kazanımları olacak bir proje. Artık son aşamasına da geldik.”

İlginizi çekebilir

Volkswagen I.D.R’ın büyük rekoru