reklamı kapat

POPÜLER

Yapay zeka tarafından bestelenen ilk pop şarkı: Daddy’s Car [Dinle]

Sony uzun süre devam eden çalışmaların ardından şarkı besteleyebilen bir yapay zeka geliştirdi. Bu yapay zeka tarafından üretilen, dinleyenlere doğal bir hava veren ilk şarkı The Beatles bestelerini andıran Daddy’s Car oldu.

Beste, Sony tarafından geliştirilen ve Flow Machines olarak adlandırılan yazılım tarafından üretildi. Flow Machines bu şarkıdan önce farklı türlerden 13.000‘den fazla parçayı analiz etti. Müziğin genel yapısını, melodisini, ahengini analiz ettikten sonra  kendi başına bir beste yapabilecek noktaya geldi. Programın beste süreci Benoît Carré isimli gerçek bir bestecinin bir müzik türü seçmesiyle başlıyor. Carré şarkı sözlerini yazıp ekledikten sonra yapay zeka orijinal besteyi ortaya çıkartıyor. İşte bu yöntemle üretilen ilk pop şarkı Daddy’s Car olarak adlandırıldı.

Şimdiye kadar çizim yapabilen, araba kullanabilen çeşitli programlar üretilmişti. Geliştirilen yapay zekalar bu şarkıdan önce de çeşitli besteler yapmıştı. Ancak Daddy’s Car‘ı bu kadar dikkat çekici kılan doğal yollardan üretilen bir müzikmiş gibi hissettirmesi oluyor.

YORUMLAR