reklamı kapat

POPÜLER

The Beatles - Now And Then

The Beatles Now and Then şarkısı için hazırlanan yapay zeka destekli bir klip de yayınlandı [Video]

Dünyanın en önemli müzik gruplarından olan The Beatles imzalı son şarkı “Now and Then” için bir müzik klibi de paylaşıldı.

Apple Music sayfasında, “40 yılı aşkın süre önce yazılmaya başlanan son The Beatles şarkısı” olarak açıklanan Now and Then, bir “single” olarak geçtiğimiz hafta hemen hemen bütün müzik platformlarındaki yerini aldı. Bu müzik için yapay zekadan yardım alınarak John, Paul, George ve Ringo’nun bir araya getirildiği, direkt olarak film yapımcısı Peter Jackson tarafından oluşturulan bir video klibi de paylaşıldı. Bu klip, yapay zeka ile hayata döndürülen John Lennon ve George Harrison üzerinden şarkının aksine genel olarak garip ve kötü bulundu. Kişiler hem fikri çok beğenmedi hem de işin kalitesine yönelik ciddi eleştirilerde yöneltti. Burada aktarıldığı kadarıyla grubun solisti John Lennon tarafından 1970’li yıllarda yazılan ve geçtiğimiz yıl Paul McCartney ve Ringo Star tarafından tamamlanan şarkının bitirilmesi tam 45 yıl sürdü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çok ses getiren şarkı hakkında daha önce konuşan Paul McCartney, “Oldukça duygusal bir süreç. Hepimiz üzerinde çalışıyoruz, bu gerçek bir Beatles kaydı. 2023 yılında hala Beatles müziği üzerinde çalışıyor olmak ve insanların duymadığı yeni bir şarkı yayınlamak üzere olmak, bence heyecan verici bir şey” demişti. Bu şarkı aktarıldığı kadarıyla 8 Aralık 1980’de öldürülen John Lennon’nun sesi odağında çeşitli yapay zeka ve makine öğrenme sistemleriyle hazırlandı yani önemli bir teknolojik altyapı üzerinden hayat buldu.

 

The Beatles şarkısı Now and Then yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu