reklamı kapat

POPÜLER

Mars’a ilk uçuş, maden taraması, şehirleşme ve daha fazlası; İşte Elon Musk’ın uzay planları [Video]

Uluslararası Uzay Konferansı kapsamında SpaceX’in güncel gelecek planlarını açıklayan Musk, beş yıl içerisinde çoğu adımı tamamlamak istiyor.

Uzay ve astronomi meraklılarının her yıl merakla beklediği organizasyonlardan birisi olan Uluslararası Uzay Kongresi Avustralya‘da kapılarını açtı. Organizasyon kapsamında uzay endüstrisi alanında gelecek için planlanan projeler boy gösterirken halihazırda var olan teknolojilerin ne konumda olduğu da gözler önüne seriliyor. Geçtiğimiz günlerde organizasyon için bir sürpriz hazırlığında olduğunu açıklayan SpaceX kurucusu Elon Musk, düzenlenen tanıtım etkinliğinde yakın ve uzak vadeli planlarıyla ilgili merak edilen tüm güncel detayları açıkladı. Mars‘ın yanı sıra Dünya‘nın da içerisinde olduğu ciddi projelerle ilgili vizyonunu ortaya koyan Musk tüm planların “Geleceğin geçmişten daha iyi olacağıyla ilgili inançla” alakalı olduğunu belirterek tüm dünyayı selamladı.


Musk’ın yaklaşık bir saat süren sunumunda en dikkat çeken noktalardan bir tanesi Mars üzerine olan kolonileşme süreciyle ilgili oldu. Geçtiğimiz yıl bununla ilgili ilk detayları paylaşan Musk, 2022 yılı itibarıyla başlayacak olan Mars görevinde en az iki kargo gemisiyle su kaynaklarından emin olunması adına yüzey taramasının yapılacağını ifade etti. Bu gemiler suyun yanı sıra enerji, maden kaynakları ve gerçekleşecek diğer uçuşlar için yaşam destek ünitelerini analiz edecek. Musk’ın açıkladığı planın ikinci aşamasıysa 2024 yılı itibarıyla başlıyor. SpaceX’in Mars’a yapılacak ilk insanlı uçuşunu da kapsayan bu adımda kargo gemilerine iki adet insanlı uzay gemisi eşlik edecek. Bir önceki uçuşta elde edilen veriler doğrultusunda yerleşim bölgesinin ve üstlerin kurulması adına adımlar atacak olan SpaceX ekibi, yerleşimlerin kurulması ve genişletilmesi için çalışmalar gerçekleştirecek. BFR adı verilen gemilerle yapılması planlanan seyahatlar için bugünden itibaren çalışmalar başlıyor. Önümüzdeki 6 ile 9 aylık süre içerisinde gemilerin inşası için önemli bir yol kat etmek isteyen Elon Musk, beş yıl içerisinde gerçekleşmesi planlanan uçuşların takvimin gerisinde kalmaması konusunda fazlasıyla titiz.


Sunumun dikkat çeken bir diğer kısmıysa Dünya üzerinde gerçekleştirilecek olan seyahat planı üzerine oldu. Saatte 27.000 kilometrelik maksimum hızlara çıkabilecek gemilerle yapılması planlanan bu seyahat planında, dünya üzerindeki herhangi bir noktadan en uzak noktaya maksimum bir saatlik süre içerisinde gidilebilmesi ön görülüyor. Paylaşılan bazı değerlere göre şehirler arası uçuş süreleri şu şekilde;

Hong Kong’tan Singapur’a – 22 dakika
Los Angeles’tan Toronto’ya – 24 dakika
Los Angeles’tan New York’a – 25 dakika
Bangkok’tan Dubai’ye – 27 dakika
Londra’dan Dubai’ye – 29 dakika
New York’tan Paris’e – 30 dakika

VİDEO