reklamı kapat

POPÜLER

elon musk

Elon Musk’tan Mars hakkında önemli açıklamalar [Video]

Elon Musk, Mars hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. HBO belgesel dizisi Axios’a röportaj veren Elon Musk, Mars’a gideceği için yüzde 70’lik bir şans olduğunu söyledi. Mümkün olan en son atılımların gerçekleştiğini belirten Musk, daha önce ima ettiği gibi muhtemelen tek yönlü bir yolculuk olacağını dile getirdi.

Gelecekte Mars’a taşınma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyen Musk, Mars yolculuğunun zenginler için bir kaçış noktası olacağını dile getirdi. Musk, Mars seyahati için hazırlanacak bir reklamın Shackleton’ın Antarktika yolculuğu için verdiği reklama benzeyebileceğini de dile getirdi. Musk, reklamda kızıl gezegende yaşamın zorluklarına değinilebileceğinin de altını çizdi.

Elon Musk 2012 yılında SpaceX isimli şirketi kurarak uzayla ilgili düşüncesini gözler önüne sermişti. SpaceX, Mars’ın kolonileştirilmesini sağlamak üzere uzay taşımacılığının maliyetini düşürme hedefiyle kuruldu. Şimdiye kadar Falcon 1 ve Falcon 9, Falcon Heavy isimli, en baştan tekrar kullanılabilirlik için tasarlanmış olan, uzaya fırlatma araç/roket sistemlerini ve Falcon 9 tarafından yörüngeye çıkarılmış olan, Uluslararası Uzay İstasyonuna malzeme/erzak temin etmek üzere Dragon (insansız) uzay aracını geliştirdi. Kaliteyi ve maliyeti denetim altında tutmak amacıyla, SpaceX uzay aracı ve roketlerde kullandığı bileşenlerin büyük çoğunluğunun tasarımını, testlerini ve üretimini şirket içinde gerçekleştirmektedir; bu bileşenler arasında Falcon fırlatma araçlarında ve Dragon uzay aracında kullanılan Merlin,Kestrel ve Draco roket motorları bulunmaktadır. Bu SpaceX’in sektördeki en ucuz fırlatma fiyatını verebilmesine ve geleneksel roket geliştirme/üretme zamanını büyük oranda azaltabilmesine olanak tanımıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dragon uzay aracıyla ilgili son gelişme ne?

Dragon uzay aracının insanlı halinin geliştirme aşamasında olduğunu belirtelim. Elon Musk’ın gerçekleştirdiği röportajın belli bir kısmını haberin devamındaki video üzerinden izleyebilirsiniz.

Video