reklamı kapat

POPÜLER

starship

Elon Musk’tan devrim niteliğinde proje; Uçuş süreleri kısalıyor

Tesla ve SpaceX gibi şirketlerin kurucusu olan Elon Musk’tan yine tüm dikkati üstüne çekecek iddialı bir proje geliyor. Elon Musk yeni projesiyle devrim yapmaya hazırlanıyor.

Gelen bilgiler gerçeğe dönüşürse 9 saatik Londra New York uçuşu geliştirilen roket ile 29 dakikaya kadar düşebilecek. Yer çekiminin olmadığı ortamda seyahat edebilecek olan roket havada geçirilen süreyi kısaltmayı amaçlıyor. Starship adını taşıyan roketin SpaceX tarafından geliştirildiğini belirtmekte yarar var. Elon Musk’ın bu roketi kıtalar arası uçuşlarda da kullanmayı planladığı belirtiliyor.

SpaceX hakkında bilgi

SpaceX (Space Exploration Technologies Corporation, Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi), merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Hawthorne şehrinde bulunan bir Amerikalı uzay taşımacılığı şirketidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket 2002 yılında, daha önce PayPal’ın da kurucularından olan, Tesla Motors şirketinin CEO’su Elon Musk tarafından; Mars’ın kolonileştirilmesini sağlamak üzere uzay taşımacılığının maliyetini düşürme hedefiyle kuruldu. Şimdiye kadar Falcon 1 ve Falcon 9, Falcon Heavy isimli, en baştan tekrar kullanılabilirlik için tasarlanmış olan, uzaya fırlatma araç/roket sistemlerini ve Falcon 9 tarafından yörüngeye çıkarılmış olan, Uluslararası Uzay İstasyonuna malzeme/erzak temin etmek üzere Dragon (insansız) uzay aracını geliştirdi. Dragon uzay aracının insanlı hali geliştirme aşamasındadır.

SpaceX’in başarıları arasında şunlar bulunuyor:

28 Eylül 2008 tarihinde, özel sektör tarafından finanse edilen ve yörüngeye ulaşan ilk sıvı yakıtlı roket (Falcon 1);
9 Aralık 2010 tarihinde, bir uzay aracını uzaya fırlatan, yörüngeye oturtan ve bu uzay aracını (Dragon) başarılı bir şekilde dünyaya geri getiren ilk özel sektör şirketi;
25 Mayıs 2012 tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonuna bir uzay aracı (Dragon) yollayan ilk özel sektör şirketi.

İlginizi çekebilir

Tesla Roadster dikkat çekiyor/strong>