reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Starship SpaceX

Elon Musk’tan Starship için nefes kesen video [İzle]

SpaceX CEO’su Elon Musk, dünyanın şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketi olacak Starship için nefes kesen bir video yayımladı.

SpaceX Starship biliyorsunuz 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alacak. Bu roketle 2022 yılında kızıl gezegen Mars‘a ilk kargo görevini yapmak isteyen şirket, bu amacı için ilk uçuş testine hazırlanıyor. Geçtiğimiz ay hazırlanan ilk test tasarımı ortaya çıkan roket, şu an 1950’li yıllarda yayımlanan roket çizimlerini akıllara getiriyor. Şu an Teksas’ta yer alan SpaceX Starship, bu sefer önemli bir test ile gündemde geldi. Elon Musk tarafından aşağıda paylaşılan video, model için hazırlanan ısı kalkanını karşımıza getiriyor. Atmosfere giriş ve çıkış için büyük önem arz eden bu ısı kalkanı, sorunsuz olarak hedeflenen sıcaklığa dayanmış durumda. Musk’a göre bu denemede 1.375 santigrat dereceye kadar çıkılmış ve herhangi bir sorun gözlemlenmemiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk, Starship için büyük yatırım yapıyor

Yeni roket, açıklandığı kadarıyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretecek. Bunu Raptor motorlarıyla sağlayacak roket, dünyanın şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketi olacak. Saturn V roketi tam ikiye katlayacak roket, açıklandığı kadarıyla Falcon Heavy’den daha büyük ve daha fazla yük taşıyabiliyor. Roketin son halinde pencerelerin de olacağı belirtiliyor.