reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Starship SpaceX

Elon Musk’tan geldi; işte ilk gerçek görseliyle SpaceX Starship test roketi

SpaceX CEO’su Elon Musk, dünyanın şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketi olacak Starship için üretilen test roketini görücüye çıkardı.

Elon Musk, geçtiğimiz hafta taslak tasarımını paylaştığı Starship test roketinin bu sefer kendisini gösterdi. Gelecek için büyük önem arz eden roketin, biliyorsunuz 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alması amaçlanıyor. Bu roketle 2022 yılında kızıl gezegen Mars‘a ilk kargo görevini yapmak isteyen şirket, bu amacı için ilk uçuş testine hazırlanıyor. Daha önce gördüğümüz taslak tasarıma oldukça benzeyen ilk test roketi, çizim için de söylediğimiz üzere bu yapısıyla 1950’li yıllarda yayımlanan roket çizimlerini akıllara getiriyor. Şu an Teksas’ta yer alan SpaceX Starship, Super Heavy ateşleyici roketin önünde kalan bölüm olacak ve esas uzay keşiflerini üstlenecek. Bu test roketinin yörünge dışına çıkmayacağı ve sadece dikey iniş / kalkış denemeleri için kullanılacağı Musk tarafından verilen bilgiler arasında yer alıyor. Yörünge dışına çıkacak versiyonunu daha uzun ve kalın / pürüzsüz gövdeye sahip olacağı da yine Musk’ın verdiği bilgilerden öne çıkıyor.

Elon Musk Starship SpaceX

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk, Starship için çok heyecanlı görünüyor

Yeni roket, açıklandığı kadarıyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretecek. Bunu Raptor motorlarıyla sağlayacak roket, dünyanın şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketi olacak. Saturn V roketi tam ikiye katlayacak roket, açıklandığı kadarıyla Falcon Heavy’den daha büyük ve daha fazla yük taşıyabiliyor. Roketin son halinde pencerelerin de olacağı belirtiliyor.

İlgili Video