reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starship elon musk

Elon Musk, SpaceX Starship üstünden “iflas” uyarısında bulundu

Elon Musk, sahibi olduğu uzay şirketi SpaceX merkezli sürpriz bir konuyla gündemde. Bu sefer Starship Raptor motoru özelinde bir açıklama var.

SpaceX, hatırlarsınız geride bıraktığımız aylarda geleceğin roketi Starship özelinde birçok test gerçekleştirdi. Ancak bu testlerin hemen hepsinde bir sorun yaşandı, denemelerde birçok test roketi kaybedildi. Fakat bu kötü durumlar bir denemede son buldu ve Starship SN15 isimli prototip kendisinden beklenenleri sorunsuz olarak yerine getirdi

Ancak SpaceX Starship özelinde işler “ticari bakış açısıyla” istenildiği gibi gitmiyor. Kısa süre önce çalışanlarına bir e-posta gönderen CEO Elon Musk, Starship’e gücünü verece Raptor motorların üretiminde yaşanan sorunların SpaceX’i iflasa sürükleyebileceğini aktardı.

Çalışanları sorunları çözmek adına hafta sonları dahi çalışmaya çağıran Musk, mevcut üretim sorunlarının “kriz” seviyesinde olduğunu da söyledi. Musk net olarak SpaceX Starship ile 2022’de düzenli görevler yapmak istiyor ancak mevcut üretim seviyesi bunu karşılayacak seviyede yer almıyor.

Tahmin edeceğiniz üzere SpaceX’in giderleri oldukça fazla ve firmanın para kazanmak adına yeni jenerasyon roketi ile çok sayıda büyük çaplı görev yapması gerekiyor. Bu görevler uzaydan internet sistemi Starlink’i maddi olarak desteklemek adına da önemli bir konumda yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk tarafından büyük önem verilen SpaceX Starship, gelecek için çok önemli bir roket

SpaceX bu roket ile Mars’a ulaşmak istiyor. Bu açıdan firmanın geleceği için çok önemli olan Starship, şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketler arasında yer alıyor.

Firmanın Starship ile dünya dışına insan çıkarma konusunda da çok büyük planları bulunuyor. Roketin, Mars’ta kurulacak olası bir koloninin merkezinde olması isteniyor. Ancak bunun için daha önümüzde çok uzun yıllar bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın