reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung, otomobilleri 5G teknolojisiyle buluşturuyor

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, otomobil tarafına yönelik çözümlerini artırıyor. Bu sefer Exynos Auto T5123 ses getirdi.

Bugün duyurusu yapılan Exynos Auto T5123, seri üretime alınmış otomobillere özel bir 5G modem olarak karşımızda yer alıyor. Otomobiller için özel olarak geliştirilmiş Samsung imzalı ilk 5G modem, gelecek için önemli bir konumda yer alıyor.

Birden fazla Cortex-A55 çekirdeği üzerine kurulan Exynos Auto T5123, kâğıt üzerinde 5.1 Gbps’e kadar indirme hızlarına ulaşabiliyor. Modem olması yanında navigasyon için konum sağlama özelliği de olan T5123 dışında bugün, otomobil işlemcisi Exynos Auto V7 da geldi.

8 nm üretim sürecinden çıkan otomobillere özel işlemci Exynos Auto V7, firmalar isterse tam 32 GB RAM ile donatılabiliyor. Söylendiği kadarıyla sürüm sekiz adet Cortex-A76 CPU çekirdeği üzerine kuruluyor ve Mali-G76 GPU kullanıyor.

Exynos Auto T5123 ile beraber otomobilleri geleceğe taşıyacak Samsung Exynos Auto V7, tüm araç içi eğlence işlemlerini üzerine alabiliyor, aynı zamanda 12 farklı kameraya destek vererek araç dışındaki sürüş görevlerini de üzerine alabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung için bundan önce Galaxy Note haberi çok konuşulmuştu

Güney Kore merkezli kaynaklara göre Samsung, artık Galaxy Note serisi yeni bir akıllı telefon modeli satışa sunulmayacak. 2021 bitmeden önce Galaxy Note 20 serisinin üretimini tamamen sonlandıracak bilgisi gelen Samsung, biliyorsunuz 2021’de de karşımıza yeni Galaxy Note modeliyle çıkmadı.

Galaxy Note serisinin tarih olması elbette birçok kişi için üzücü görünüyor. Samsung artık odağını direkt olarak Galaxy Z serisi katlanabilir telefon modellerine çeviriyor. Firma geleceği bu alanda görüyor ve Galaxy Z Flip3 ile Galaxy Z Fold3’ün rekor satışları Samsung’un bu kararına sağlam bir destek oluyor.

Kaynaklar Samsung’un 2022 için kesinlikle bir Galaxy Note planlamadığını belirtiyor ancak firma bu serinin marka sahipliğini bırakmayacak. Yani 2023 yılında ya da daha sonra çok özel bir Galaxy Note yine de karşımıza çıkabilir. Bu konuda kapıyı tamamen kapatmamakta fayda var.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan çok ilginç akıllı telefon konsepti