reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S22 Ultra

Exynos 2200’lü Samsung Galaxy S22 Plus için ilk Geekbench sonucu çıktı

AMD GPU’ya sahip Exynos 2200’lü Samsung Galaxy S22 Plus için ilk Geekbench sonucu ortaya çıkmış durumda. İşte öne çıkan detaylar;

Samsung daha önce de aktardığımız üzere yeni nesil bir mobil işlemci geliştiriyor. Bu işlemcinin arkasında AMD de yer alıyor. AMD, Samsung’un yeni işlemcisinde spesifik olarak GPU yani grafik tarafına odaklanıyor.

Uzun zamandır merak edilen ancak halen detaylı tanıtımı yapılmayan RDNA 2 temelli mobil işlemci, şimdi bir kez daha gündemde.  Bugün Samsung Galaxy S22 Plus üzerinde Geekbench’e giren Exynos 2200, burada tek çekirdekten 1.073 puan, çok çekirdekten ise 3.389 puan aldı.

Bu rakamlar elbette rakipler göz önüne alındığı zaman ciddi şekilde düşük seviyede. Ancak bunun ilk testler olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu sonucun güç tasarruf modu açıkken alınmış olabileceği aktarılıyor. Gerçek performansın yakında ortaya çıkması ve sonuçların çok daha yüksek olması bekleniyor.

Samsung Exynos 2200, Geekbench sonucu üzerinden öğrenildiği kadarıyla 2.59 GHz hızında çalışan ana çekirdek, 2.5 GHz hızında çalışan üç adet yüksek performanslı çekirdek ve 1.73 GHz hızında çalışan dört adet verimlilik odaklı çekirdekten bir araya geliyor.

Burada eski sızıntılara göre tam olarak bir adet ARM Cortex-X2, üç adet Cortex-A710 ve dört adet Cortex-A510 bir araya geliyor. Yerleşik 5G modeme sahip işlemcinin CPU temeli, görebileceğiniz üzere rakiplerinden çok da farklı olmayacak. Ancak GPU tarafında AMD’nin büyük bir atılımı olabilir.

Eğer gelen bilgiler doğru çıkarsa işlemcide 6 çekirdekli bir RDNA2 grafik birimi yer alıyor ve bunun kağıt üstündeki hesaplamalara göre Xbox One kadar bir grafik gücü bulunuyor. Bu da gerçekten çok ama çok iddialı görünüyor ancak henüz kesin olarak doğrulanmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Galaxy S22 serisi genel olarak çok merak edilmiyor

Çünkü firma açık olarak önceliği artık Galaxy Z serisi akıllı telefon modellerine döndürmüş durumda. Ancak yine de telefonlar için sızıntılar sürüyor. Hatta en son bazı kamera detayları gelmişti.

Modeller için yapılan kamera odaklı son sızıntıda ilk olarak 200 megapiksellik ana kameranın yer almıyor olması ses getirmişti. Bu konuda çok farklı sızıntılar yapılıyordu ancak Galaxy S22’lerde 200 megapiksellik bir ana kameranın olmayacağı artık netleşmiş durumda.

Söylendiği kadarıyla telefonları en iyisi olan Galaxy S22 Ultra dahi 108 megapiksel ana kameraya sahip. Arkasındaki çoklu kurulumda bir 12 megapiksel ultra geniş açı kamera da taşıyan telefon, söylendiği kadarıyla 40 megapiksel selfie kamera taşıyor.

Bu arada ek bilgi olarak Galaxy S22 Ultra modelinin S Pen ile geleceği de son bilgiler arasında. Ancak bunun gövdeye entegre olması beklenmiyor.

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit