reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Exynos 2200

AMD GPU’lu Samsung Exynos 2200 işlemci tanıtıldı

Uzun zamandır gündemimizde olan AMD GPU’lu Samsung Exynos 2200 işlemci sonunda tanıtıldı. Model Türkiye’ye de gelecek.

Türkiye’de satılacak Samsung Galaxy S22, Galaxy S22 Plus ve Galaxy S22 Ultra telefon modellerine gücünü verecek Samsung Exynos 2200, sonunda karşımızda. Çok uzun zamandır işlemci ve grafik devi AMD ortaklığında geliştirilen mobil işlemci, pazarda direkt olarak Snapdragon 8 Gen 1 karşısına çıkıyor. AMD’nin RDNA 2 grafik mimarisini temel alan işlemci, bu açıdan iddialı bir konumda yer alıyor.

Teknik olarak bakarsak yeni nesil mobil işlemci Samsung’un 4 nm üretim sürecinden çıkıyor. GPU’su tam olarak “Xclipse 920” adı altında lanse edilen Exynos 2200, 1 adet yüksek performanslı Cortex X2, 3 adet orta seviye performanslı Cortex A710 ve 4 adet verimlilik odaklı Cortex A510 çekirdeklerini bir araya getiriyor.

En yüksek hıza ulaşabilen 5G modem ile donatılan toplam sekiz çekirdekli işlemci, çift çekirdekli yapay zekâ birimine sahip ve LPDDR5 ile UFS 3.1 donanım desteklerine sahip. En üstte 8K 30 fps video desteği getiren, tek kurulumda ise 200 megapiksel kameralara destek veren Samsung Exynos 2200, şimdilik firma tarafından verilmiş detaylı performans karşılaştırmalarına sahip değil (Bu gerçekten garip karşılanıyor).

Kâğıt üzerinde iddialı olan modelin ilginç olarak AMD destekli Xclipse 920 GPU’su hakkında da pek fazla bilgi verilmiyor. Örneğin GPU’nun taşıdığı çekirdek sayısı ya da saat hızları paylaşılmıyor, sadece GPU’nun donanım destekli Ray Tracing getirdiği aktarılıyor. Bu konuda merak edilen tüm soruların Galaxy S22 ailesinin tanıtımıyla beraber cevap bulacağı düşünülüyor.

Samsung tarihindeki en önemli donanımlardan birisi olan Samsung Exynos 2200 işlemcinin, Galaxy S22 ailesinde kullanılacak Snapdragon 8 Gen 1 karşısında göstereceği performans büyük merak uyandırıyor.

İlginizi Çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle