reklamı kapat

POPÜLER

Google
Google

Google’ın aradıklarınızı ve izlediklerinizi kaydetmesini engelleme [Nasıl Yapılır?]

İnternet devi Google, servislerini geliştirmek adına bağlı hesabınız üzerindeki birçok veriyi takip ediyor. Bunu kapatmak ise oldukça kolay.

İnternetin merkezini oluşturan Google, veri takibi konusunda sürekli olarak gündeme gelen bir isim. Firma “Hesabınıza kaydedilen veriler, tüm Google hizmetleri genelinde daha kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşamanızı sağlar.” açıklaması ile bu sürecin ufak bir özetini yapıyor. Şirket kendi arama motorunda ve YouTube’da yaptığınız aramaları, YouTube izleme geçmişinizi, cihaz bilgilerini, konum / harita geçmişinizi ve dijital asistan için izin verirseniz sesinizi kaydediyor. Ancak istemiyorsanız Google’ın verilerinizi takip etmesini önleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak buradan ulaşabileceğiniz “Google Hesabı” sayfasına gidin ve buradan “Veri ve kişiselleştirmesine” menüsünü açın. Bu sayfada “Etkinlik kontrolleri” adında bir bölüm yer alıyor. İşte bu bölüme girin ve altı farklı kategoriden oluşan tüm takip kalemlerini durdurun. Bunu yaptığınız zaman şirket birçok veriyi kayıt altına almayı bırakıyor. Burada isterseniz sadece belirli kalemlerde takip yapılmasını seçebilirsiniz.

Google
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Gmail içerisindeki e-postalarınızı dahi okuyor

Peki şimdiye kadar Google’ın hakkında kayıt altına aldığı verilere ne olacak? Bu verileri de kolayca silebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için buradaki haberimizi ziyaret edebilirsiniz. Bu arada şirketin sizin beğendiklerinizi takip ederek “reklam kişiselleştirmesi” yapmasını da engelleyebilirsiniz. Bunun için bu sayfadaki “Reklam kişiselleştirme” bölümüne gidin ve sunulan ayarı kapatın.

İlginizi Çekebilir

Şirketin geçen dönemde büyük ses getiren nostaljik reklamı