reklamı kapat

POPÜLER

Google YouTube

YouTube geçmişini otomatik olarak silme [Nasıl yapılır?]

Google Siber Güvenlik Farkındalığı ayı kapsamında kullanıcılara yeni özellikler sundu. Onlardan biri de YouTube odaklı.

Google, YouTube kullanıcılarının hoşuna gidebilecek yeni bir özelliği kullanıcılarla buluşturdu. Siber Güvenlik Farkındalığı ayı kapsamında tanıtılan bu yenilikle beraber artık kullanıcılar platformdaki arama geçmişini otomatik olarak silebiliyor. Bildiğiniz gibi arama geçmişi platformun size ilginizi çekebilecek benzer temalarda videolar önermesi için kullanılıyor. Ancak bunun dışında üçüncü parti kişi ve kuruluşlara reklam odaklı gönderiler oluşturmak için verilerinizi bir havuza topluyor. Tabii bunun da ötesinde YouTube’da yaptığınız aramaların aynı cihazı kullandığınız diğer kişiler tarafından da görünmesini istemeyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, YouTube geçmişini otomatik siliyor

Söz konusu geçmiş saklama ayarı YouTube geçmişi sayfasında otomatik olarak açık şekilde geliyor. Buradan ulaşabileceğiniz sayfada karşınızda iki seçenek bulunuyor. Biri Geçmiş Açık seçeneği diğeri de “Etkinlik siz manuel olarak silinceye kadar saklanır” seçeneği.

Eğer geçmişinizi silmek istemiyor ancak tutulacak içeriği değiştirmek istiyorsanız bu noktada Geçmiş Açık seçeneğinden “Ayarları değiştir” demeniz gerek. Bu durumda geçmişiniz saklı tutuluyor ancak tercihe göre izlediğiniz videolar ya da aramalar geçmişe eklenmiyor.

“Ben arama geçmişim de videolar da tutulsun istemiyorum.” derseniz o zaman otomatik silme ayarını seçebilirsiniz. Bu durumda karşınıza üç seçenek çıkıyor: “Ben silene kadar saklansın”, “18 ay süreyle tut” ve “3 ay süreyle tut”. Ne yazık ki günlük olarak geçmiş silme seçeneği bulunmuyor. Ancak buradan belirlediğiniz geçmiş silme sıklığına göre Google işleri otomatik olarak hallediyor. Böylece düzenli olarak siteye girip elle geçmiş temizlemek durumunda kalmıyorsunuz.

İlginizi çekebilir

İşlevsel Twitter özelliği Android’den önce iOS’te