reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Honor

Huawei’ye yönelik Android yasağından Honor telefonlar da etkilenecek mi?

Teknoloji dünyası şu an Huawei için devreye sokulan Android yasağını konuşuyor. Peki bu yasaktan Honor telefonlar da etkilenecek mi?

Donald Trump’ın attığı adım sonrasında Huawei için şok edici haberler ortaya çıkmaya başladı. Burada en çok ses getiren ise elbette Google‘ın Huawei’nin Android lisansını iptal etmesi oldu. Bu yasak nedeniyle “gelecek” Huawei akıllı telefonlar Google Play Store ve Gmail gibi Google servislerine erişim sağlayamayacak. Huawei bu yasağa rağmen Android işletim sistemini kullanmaya devam edebilecek. Ancak daha önce de söylediğimiz gibi uygulama marketi Play Store ve Gmail gibi hayati Google servisleri olmadan Android’in bir anlamı kalmayacak. Peki bu durumda Honor marka telefonlar ne olacak? Huawei’nin alt markası olan Honor için şimdilik resmi bir açıklama bulunmuyor ancak şirket büyük ihtimalle bu durumda Huawei ile aynı kaderi paylaşıyor. Honor’un aynı yasaklardan çatı şirketten dolayı kesinlikle etkileneceği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Ayrı şirket olduğu için Honor’un bu durumdan ilk aşamada kurtulma ihtimali bulunuyor. Ancak gelecek telefonların Google Play Store ve Gmail gibi Google servislerine erişimi kaybedeceği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mevcut Huawei ve Honor cihazlar için çok büyük bir sorun gözükmüyor

Google, mevcut cihazların Google Play servislerini ve Google Play Protect altyapısını kullanmaya devam edeceğini belirtiyor. Yani cihazların “yavaş da olsa” güvenlik güncellemesi almaya devam edeceği belirtiliyor. Diğer yeni özellikler zaten Huawei’nin kendisi tarafından hazırlanan EMUI arayüzü üzerinden kullanıcılara sunuluyor. Gelecek ise her iki firma için de hiç iyi görünmüyor. Huawei şu an yedek planları devreye sokacağını belirtiyor. Firma uzun süredir bu duruma hazırlandığını belirtiyor.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de de satılan Redmi Note 7