reklamı kapat

POPÜLER

Yüzde 100 doğal: Mikroorganizmalardan üretilen kulaklık!

Dünyamız geri dönüştürülemeyen atıklarla kirleniyor. Korvaa adlı kulaklık ile bilim insanları ve tasarımcılar mikrop, protein ve birçok biyolojik bileşeni içeren kulaklık üretmenin mümkün olduğunu gösteriyor.

Finlandiya tasarım atölyesi Aivan ’da geliştirilen kulaklık, dönüştürülebilir teknolojik ürünlerin geleceğinin çok da uzak olmadığını bizi kanıtlıyor. Korvaa adı verilen bu ürün tamamen doğal bileşenlerden üretilen, tabiri caizse yüzde yüz doğal bir kulaklık olarak tanımlanıyor. Ürünün kulak ile temas eden kısımlardaki dolgular, yapay köpük gibi birçok baloncuktan oluşan hidrofobin olarak adlandırılan protein yapılarından oluşuyor. Dikkat çekici bu kulaklığın ana gövdesi, maya işleme laktik asidine benzer bir biyoplastik kullanılarak 3B yazıcı kullanılarak oluşturuluyor. Laktik asit bakterisinden elde edilen bu polimer , kulaklığı hem esnek hem de güçlü bir yapıya bürünmesini sağlayan materyal olarak tanımlanıyor. Yine kulaklığın dış dolgusunda kullanılan deri benzeri materyal ise mantardan üretilen bir madde olan miselyum ile kaplanmış. Ancak bununla sınırlı kalınmamış, bitki selülozu ile güçlendirilen dış yüzey sentetik örümcek ağlarının ipeksi yapısının eğrilmesi ile oluşturulan ağlarla kaplı bir tasarım olarak karşımıza çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Doğal bileşenlerden oluşan Korvaa kulaklık

Korvaa ’yı bilimsel bir tasarım deneyi olarak tanımlayan bilim insanları, birçok meslekten insanla çalışarak bu projeyi inşa ettiklerini aktarıyor. Kulaklık oluşturulurken bilim insanları, endüstri tasarımcıları, sanatçılar ve şaşırtıcı olarak film yapımcıları ile ortaklaşa bir çalışma planı oluşturulmuş. Korvaa , yalnızca mikrobik olarak yetiştirilmiş malzemelerden bir kulaklığın geliştirilebileceğini ortaya koyuyor. Korvaa halihazırda çalışan bir kulaklık değil belki ama tamamen doğal bileşenlerle tasarımın birleştirilebileceğinin kanıtını oluşturuyor. Bu kulaklık ilerleyen yıllarda da teknoloji ve doğal bileşenlerin sentezini bize gösterebilir.

İlginizi çekebilir

20 dilde simültane çeviri yapan en hızlı kablosuz kulaklık