reklamı kapat

POPÜLER

iOS 13 iphone Apple 3D Touch

iPhone kullanıcılarını üzecek iOS 13 detayı

Teknoloji devi Apple’ın WWDC 2019 kapsamında tanıttığı yeni işletim sistemi iOS 13, iPhone’ların önemli bir özelliğini ortada kaldıracak gibi görünüyor.

Apple’ın iPhone XR hariç tüm yeni modellerinde 3D Touch özelliği aktif olarak yer alıyor. Bu özellik sayesinde ekrana uygulanan basınca bağlı olarak etkileşim sunuluyor. Buna oldukça alışan ve kullanmayı seven kullanıcılar içinse yeni sürüm iOS 13 kötü bir haber veriyor. Söylendiği kadarıyla iOS 13 ile beraber tüm cihazlar 3D Touch özelliğini “basınç temelli” olarak kaybedecek . Burada iPhone XR gibi uzun basma ile etkileşim dönemi başlayacak deniyor. Firmanın titreşim motoruyla birleştirdiği “Haptic Touch” isimli bu özellik, 3D Touch ile birebir olmasa da benzer bir deneyim sunuyor. Daha önce söylendiği kadarıyla iPhone XR’da bu özelliğin olmamasının arkasında ince çerçeveli bir LCD telefon üretebilmek yer alıyor. OLED ekranı X / Xs ailesinde sorunsuz olarak çalışan 3D Touch’ın yazılımsal olarak ortadan kaldırılması için oldukça garip görünüyor . Kullanıcıların bu konuda büyük eleştirileri bulunuyor ve sonbahardaki son sürümde bu karardan vazgeçilebileceği tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 13 ile kalkacak 2019 iPhone modellerinde de 3D Touch olmayacak deniyor

Gelen bilgilere göre firma bu modellerdeki 3D Touch donanımsal altyapısını da ortadan kaldıracak. Telefonlardaki en büyük yenilik ise kamera tarafında karşımıza çıkacak. XI ve XI Max’te üçlü arka kamera, XR 2019’da ise çiftli arka kamera kullanılacak. Daha hızlı bir FaceID sistemini barındıracak modellerin, ters kablosuz şarj sunacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Güçlerini 7 nm+ üretim sürecinden çıkacak A13 Bionic işlemciden alacak telefonlar, bu açıdan çok güçlü olacaklar.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi ekran altı kamera teknolojisi