reklamı kapat

POPÜLER

Motorola

200 megapiksel kameralı Motorola ile çekilen ilk fotoğraf hayal kırıklığı yarattı

Uzun süredir ses getiren bir Motorola imzalı amiral gemisi yolda bulunuyor ve bu telefonda 200 megapiksellik ana kamera yer alıyor.

Çin ve küresel pazarlara farklı isimler (Edge 30 Ultra/X30 Pro) altında çıkarılacak Motorola amiral gemisi telefon, en çok kamera konusunda merak uyandırıyordu. Çünkü telefon Samsung tarafından geliştirilen ve uzun süre önce lanse edilen ISOCELL HP1 sensör üzerine kuruluyor. Bu dediğimiz gibi 200 megapiksel çözünürlük getiren 1/1.22-inç boyutundaki sensör, detaylarına burada yer verdiğimiz Xiaomi 12S Ultra‘daki 1-inç Sony sensörden daha ufak yapıda. Telefonda büyük bir lens ile desteklenen bu sensör için daha önce “yüksek fotoğraf kalitesini tek başına yüksek çözünürlük ile garanti altına almıyor” demiştik. Bu büyük çözünürlüğün mutlaka çok iyi algoritmalar ile işlenmesi gerekiyor ve Motorola bu konuda çok başarılı olamamış gibi görünüyor.

Tam boyutlu haline buradan ulaşabileceğiniz Edge 30 Ultra/X30 Pro ile çekilmiş ilk 200 megapiksel fotoğraf, kontrollü ortamda kayıt altına alınmış olmasına rağmen yakınlaştırma yapıldığı zaman kötü görünüyor. Zoom yapılmadığı zaman normal görünen ancak bunun 200 megapiksel özelinde bir anlamı olmayan telefon, artık kamera konusunda tahmin edildiği kadar öne çıkabilecek izlenimi oluşturmuyor. Paylaşılan fotoğrafta çok ciddi optik sorunlar göze çarpıyor. Bu fotoğraf ilginç şekilde direkt olarak firma yetkilisinden geliyor.

Ay bitmeden lanse edilecek olan X30 Pro / Edge 30 Ultra, gücünü bildiğimiz kadarıyla Snapdragon 8 Plus Gen 1 işlemciden alıyor. Cihaz sızıntılara göre 20:9 6,67 inç FullHD+ 144 Hz OLED ekrana sahip ve önünde 60 megapiksel selfie kamerası taşıyor. 8 GB RAM + 128 GB, 8 GB RAM + 256 GB ve 12 GB RAM + 256 GB depolama seçenekleri sunulacak telefonun, arkasındaki 200 megapiksel çözünürlüğe sahip ana kamerasına 50 megapiksel geniş açı + 12 megapiksel 2x telefoto kamera eşlik edecek. Aktarıldığı kadarıyla burada üç kamera üzerinden 35 mm, 50 mm ve 85 mm odak uzaklıkları olacak.

Parmak izi sensörü ekran altında olacak yeni Motorola amiral gemisi, 4.500 mAh pil ile yolda bulunuyor ve burada kablo ile 125W, kablosuz 50W kablosuz şarj sunulacağı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada ISOCELL HP1 üstüne geçtiğimiz haftalarda ISOCELL HP2 adı atlanarak ISOCELL HP3 de geldi. Yine 200 megapiksel çözünürlük sunan bu yeni sensör, yüksek ihtimalle ciddi şekilde daha iyi sonuçlar sunuyor. Peki Samsung ISOCELL HP1 ile yeni tanıtılan ISOCELL HP3 arasında ne farklar bulunuyor?

Üzerinden geçmek adına yeni sensör, 0.64 um yerine 0.56 um piksel boyutuna sahip ve 1/1,22 inç yerine 1/1,4 inç sensör üzerine kuruluyor. HP1’den yüzde 20 oranında daha az yer kaplayan ve bu sayede daha fazla telefona giriş yapabileceği aktarılan HP3, Super QPD otomatik netleme teknolojisi ile geliyor. Söylendiği kadarıyla sensördeki her piksel AF yetenekli ve bu sayede köşeden köşeye kararlı otomatik netleme sunulabiliyor.

Motorola o amiral gemisi kadar dikkat çeken insansı robot Ameca: