reklamı kapat

POPÜLER

Moto X30 Pro

200 megapiksel Samsung sensörlü Motorola X30 Pro için az kaldı

Uzun süredir ses getiren Motorola imzalı amiral gemisi akıllı telefon modeli Motorola X30 Pro adıyla çok yakında geliyor.

Uzunca bir süre boyunca Motorola Frontier olarak geçen ancak artık resmi adı Motorola X30 Pro olarak duyurulan amiral gemisi, pazarda bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Telefon, Samsung tarafından geliştirilen ve uzun süre önce lanse edilen ISOCELL HP1 sensör üzerine kuruluyor. Bu 200 megapiksel çözünürlük getiren 1/1.22-inç boyutundaki sensör, detaylarına burada yer verdiğimiz Xiaomi 12S Ultra’daki 1-inç Sony sensörden daha ufak ancak yüksek çözünürlük ile fark yaratmaya hazırlanıyor. Telefonda büyük bir lens ile desteklenecek bu sensör, hep belirttiğimiz gibi yüksek fotoğraf kalitesini tek başına yüksek çözünürlük ile garanti altına almıyor. Bu büyük çözünürlüğün mutlaka çok iyi algoritmalar ile işlenmesi ve sağlam ISP’ler ile desteklenmesi gerekiyor. Motorola’nın bunu ne kadar iyi yapabileceği yakında belli olacak.

Ay bitmeden lanse edilecek olan X30 Pro, gücünü Snapdragon 8 Plus Gen 1 işlemciden alacak. Merak edilen telefon, bildiğimiz kadarıyla 20:9 6,67 inç FullHD+ 144 Hz OLED ekrana sahip ve önünde 60 megapiksel selfie kamerası taşıyor.

8 GB RAM + 128 GB, 8 GB RAM + 256 GB ve 12 GB RAM + 256 GB depolama seçenekleri sunulacak telefonun, arkasındaki 200 megapiksel çözünürlüğe sahip ana kamerasına 50 megapiksel geniş açı + 12 megapiksel 2x telefoto kamera eşlik edecek. Aktarıldığı kadarıyla burada üç kamera üzerinden 35 mm, 50 mm ve 85 mm odak uzaklıkları olacak.

Parmak izi sensörü ekran altında olacak yeni Motorola amiral gemisi, 4.500 mAh pil ile yolda bulunuyor ve burada kablo ile 125W, kablosuz 50W kablosuz şarj sunulacağı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada ISOCELL HP1 üstüne geçtiğimiz haftalarda ISOCELL HP2 adı atlanarak ISOCELL HP3 de geldi. Yine 200 megapiksel çözünürlük sunan bu yeni sensör, dikkat çekmeyi başardı. Peki Samsung ISOCELL HP1 ile yeni tanıtılan ISOCELL HP3 arasında ne farklar bulunuyor?

Üzerinden geçmek adına yeni sensör, 0.64 um yerine 0.56 um piksel boyutuna sahip ve 1/1,22 inç yerine 1/1,4 inç sensör üzerine kuruluyor. HP1’den yüzde 20 oranında daha az yer kaplayan ve bu sayede daha fazla telefona giriş yapabileceği aktarılan HP3, Super QPD otomatik netleme teknolojisi ile geliyor. Söylendiği kadarıyla sensördeki her piksel AF yetenekli ve bu sayede köşeden köşeye kararlı otomatik netleme sunulabiliyor.

Motorola X30 Pro amiral gemisi kadar dikkat çeken insansı robot Ameca: