reklamı kapat

POPÜLER

Google çatı şirketi Alphabet, drone ile kargo taşıma

Google çatı şirketi drone ile kargo taşıma konusunda işi büyütüyor

Google çatı şirketi Alphabet, drone ile kargo taşıma konusunda işi büyütüyor. Şirket ABD’de Teksas merkezli operasyona başlıyor.

Günümüzde birçok firma geleneksel kargo taşıma sürecini değiştirmek istiyor. Bu konuda hem karadan hem de havadan çalışacak alternatif ulaşım araçları için aktif testler yapılıyor. Bu konuda çalışan isimlerden birisi de Alphabet’in “Wing” isimli bölümü. Wing, 2019’un başından bu yana Avustralya merkezli olarak ufak çaplı drone ile kargo taşıma operasyonu yürütüyor. Wing aynı zamanda ABD merkezli denemeler de gerçekleştiriyor. Bu sefer ise Teksas merkezli ciddi bir operasyon başlıyor. Yukarıdaki videoda tanıtılan bu yeni operasyon sayesinde belirli firmalar ufak drone’lar kullanarak dondurma ve ilaç gibi ufak ürünleri siparişi veren müşterilere havadan götürülecek.

Bu süreç için yine video içerisinde görebileceğiniz 1,5 kg yük taşıyabilen ufak sayılacak drone’lardan kullanacak firma, süreçte ipe bağlanan özel kâğıt taşıma hazneleri kullanıyor. Bu içerisine ürünler konulacak hazneler drone’dan indirilen ipe takılıyor ve yukarıya çekiliyor. Müşterinin evine gidildiği zaman da süreç benzer şekilde çalışıyor. Drone direkt olarak yere inmiyor, ip yardımıyla sadece paket aşağıya indiriliyor. Bu sayede güvenli sayılacak bir süreç elde ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapılan açıklamaya göre şimdilik bu drone modelleriyle 10 km çapında sevkiyat yapılacak ve süreç operatörler tarafından sürekli olarak gözetlenecek. Aktarım genel olarak otonom şekilde işleyecek ancak işlerin kötü gitmesi durumlarına karşı olarak insanlar drone’ları devamlı olarak takip edecek.

Dünya genelinde daha büyük drone ile daha büyük operasyonel testler yapanlar da bulunuyor. Bu alanda genel olarak büyük gelecek bulunuyor.

Drone ile kargo taşıma yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması