reklamı kapat

POPÜLER

Yemeksepeti otonomo robot

Yemeksepeti, otonom robot ile teslimat için testlere başladı

Türkiye’nin en büyük girişimlerinden olan Yemeksepeti, İstanbul’da otonom robot ile teslimat için testlere başladı.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan kötü olaylara rağmen yemek sipariş konusunda en çok kullanılan platformlardan olmayı sürdüren Yemeksepeti, Twitter’dan yapılan bir paylaşım üzerinden gündeme geldiği üzere İstanbul’da otonom robotlar kullanarak teslimat için bazı testler gerçekleştiriyor. Resmi olarak “Yemeksepeti Yebo” adı altında yürütülen Bağdat Caddesi merkezli testler kapsamında yerli girişimlerden olan Delivers.ai imzalı bir robotik sistemin kullanıldığı görülüyor. Burada amaç, kısa mesafeli yemek siparişlerini kişilere hızlı şekilde ve motorlu kurye kullanmadan ulaştırmak. Kaldırımlarda çevreye çarpmadan gidebilmesi için tasarlanan bu araçlar, yapıları gereği bünyelerindeki yemekleri sıcak tutabiliyor ve hırsızlığa karşı gelişmiş güvenlik önlemleri taşıyorlar. Uzaktan devamlı olarak takip edilebilen bu otonom araçlar, ihtiyaca bağlı olarak farklı boyutlarda tasarlanabiliyor.

Bu fikir kesinlikle yeni değil ve uzun zamandır aktif olarak farklı yerlerde test ediliyor. Bu geleceğin gerçek kullanıma girmesi ise şimdilik pek de mümkün görünmüyor. Hatta önümüzdeki 5 yıl içerisinde dahi buna benzer robotların İstanbul gibi kalabalık şehirlerde hayatın bir parçası olması imkânsız görünüyor. Firmalar şimdilik sadece testler ile süreci görmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Delivers.ai, Yemeksepeti ile beraber yaptığı testlerin benzerlerini daha önce Glovo ve Hepsiburada gibi firmalar için de gerçekleştirmiş tecrübeli bir firma.

Yemeksepeti yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın