reklamı kapat

POPÜLER

Yemeksepeti YEBO

Yemeksepeti, YEBO robotlar ile yemek teslimatına başlıyor

Türkiye’nin en büyük girişimlerinden olan Yemeksepeti, İstanbul’da otonom robot YEBO ile teslimat için hazır.

Yemeksepeti, geçtiğimiz aylarda İstanbul’da otonom robotlar kullanarak teslimat için bazı testler gerçekleştiriyor haberiyle gündemde ses getirmişti. Resmi olarak “Yemeksepeti YEBO” adı altında yürütülen Bağdat Caddesi merkezli testler kapsamında yerli girişimlerden olan Delivers.ai imzalı bir robotik sistemin kullanıldığı görülmüştü. Burada amaç, kısa mesafeli yemek siparişlerini kişilere hızlı şekilde ve motorlu kurye kullanmadan ulaştırmak. Kaldırımlarda çevreye çarpmadan gidebilmesi için tasarlanan bu araçlar, yapıları gereği bünyelerindeki yemekleri sıcak tutabiliyor ve hırsızlığa karşı gelişmiş güvenlik önlemleri taşıyorlar. Uzaktan devamlı olarak takip edilebilen bu otonom araçlar, ihtiyaca bağlı olarak farklı boyutlarda tasarlanabiliyor.

İşte bu dikkat çeken Yemeksepeti YEBO otonom robot modelleri, bugün yapılan açıklamaya göre 5 Mayıs itibariyle İstanbul Caddebostan’da hizmete girecek. Aktarıldığı kadarıyla YEBO’ların zamanla tüm Türkiye’ye yayılması hedefleniyor. 15 cm’e kadar kaldırım tırmanabildiği aktarılan YEBO robot, değiştirilebilir batarya sistemi kullanıyor ve böylece sürekli operasyonel olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bunu daha önce de aktarmıştık. Bu fikir yeni değil ve uzun zamandır aktif olarak farklı yerlerde aktif olarak test ediliyor. Bu fikrin gerçek kullanımda büyük bir başarı elde etmesi ise halen pek mümkün görünmüyor. Hatta önümüzdeki 5 yıl içerisinde dahi buna benzer robotların İstanbul gibi kalabalık şehirlerde hayatın bir parçası olması imkânsız görünüyor.

YEBO’nun İstanbul macerasını özellikle Twitter’dan paylaşılacak birçok video ve fotoğraf ile beraber hep birlikte göreceğiz ve takip edeceğiz.

Yemeksepeti YEBO yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın