reklamı kapat

POPÜLER

Google kargo drone

Google çatı şirketi daha büyük bir kargo drone’u tanıttı

Google çatı şirketi konumunda yer alan Alphabet, drone ile kargo taşıma konusunda işi ve aynı zamanda drone’ları büyütüyor.

Günümüzde birçok firma geleneksel kargo taşıma sürecini değiştirmek istiyor. Bu konuda hem karadan hem de havadan çalışacak alternatif ulaşım araçları için aktif testler yapılıyor. Süreçte  çalışan isimlerden birisi de Alphabet’in “Wing” isimli bölümü. Wing, 2019’un başından bu yana Avustralya merkezli olarak ufak çaplı drone ile kargo taşıma operasyonu yürütüyor. Wing aynı zamanda ABD merkezli denemeler de gerçekleştiriyor. Şirketi en son gündeme getiren ise Teksas merkezli ciddi bir operasyona başlanması olmuştu. O operasyon sayesinde belirli firmalar ufak drone’lar kullanarak dondurma ve ilaç gibi ufak ürünleri siparişi veren müşterilere havadan götürmeye başladı. Bu son süreç için 1,5 kg yük taşıyabilen ufak sayılacak drone’lardan kullanan firma, bugün yukarıda da dediğimiz gibi biraz daha büyük yüklere özel yeni drone modelini tanıttı. Halen aşırı değil ancak firmanın yeni drone’un 2,2 kg kadar taşıma kapasitesine ve 20 km elektrikli uçuş menziline sahip. Maksimum 104 km/s hıza çıkabilen yukarıda görebileceğiniz çok motorlu yeni hava aracı, 2024 içerisinde birçok bölgede aktif olarak kullanılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda alışveriş devi Amazon da çalışıyor. Araçlar yanında uçaklar aracılığıyla da taşımacılık yapan firma, uzun yıllardır taşıma sürecinde drone’ları da kullanmak istiyor ve bu konuda testler yapıyordu. Firma bu amacına geçtiğimiz dönemde ulaştı, “Amazon Prime Air” isimli hizmet Lockeford Kaliforniya ve College Station Teksas merkezli olarak faaliyet göstermeye başladı. Daha önce yapılan açıklamaya göre Prime Air için maksimum taşıma kapasitesi 2,2 kg seviyesinde çünkü şirket gönderilerinin yüzde 85’inin bu ağırlığın altında olduğunu söylüyor.

Kişilerin paketlerini arka bahçelerine drone ile bırakan ve bunu ileride birçok şehirde standart hale getirmek adına ciddi çalışmalar yapan şirket, kısa süre önce resmi bir duyuru yaptı ve süreci önümüzdeki yıl İngiltere ve İtalya‘ya genişleteceklerini duyurdu. Drone taşımacılığı özelinde ilk defa ABD dışına çıkacak firma, henüz İngiltere ve İtalya için spesifik bir konum bilgisi vermiyor ancak sadece belirli şehirlerde ufak çaplı bir başlangıç bekleniyor. İngiltere ve İtalya’da MK30 isimli yeni drone modelini kullanacak alışveriş devi, bu drone’un hava şartlarından daha az etkilendiğini ve çok daha sessiz olduğunu belirtiyor.

Google ve drone ile kargo taşıma planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması