reklamı kapat

POPÜLER

drone kargo Türkiye

Türkiye’de drone ile kargo taşıma konusunda önemli bir adım atıldı

Türkiye’de drone ile kargo taşıma konusunda ilk ön çalışmalar tamamlandı. Gelen bilgilere göre ilk hat da belirlendi. İşte detaylar,

Son yıllarda drone ile kargo taşıma konusunda gerçekten büyük çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar arasına Türkiye’de de bir ekleme yapıldı. TRT Haber’de yer alan habere göre Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, şehirler arası drone taşımacılığı için “hava koridoru güzergahı” belirledi.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Kemal Yüksek, çalışmanın detaylarını 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası’nda anlattı. Buna göre, modelleme ilk olarak İstanbul-Eskişehir-Ankara hattı için yapıldı:

“İstanbul-Ankara veya İstanbul-Eskişehir arasında ana arterlerde hava koridorları tanımlamak suretiyle belki İHA ve drone yollarını ilk kırıntılarını ifade etmiş olacağız.”

Dünyada ilk olduğu belirtilen çalışmayla droneların kargo taşıma şartları kesin kurallara bağlanacak. Hangi güzergahın izleneceği, droneların hangi irtifadan uçacağı ve iniş kalkış noktaları gibi birçok detay netleştirilecek.

Kemal Yüksek, modellemenin hazır olduğunu söyleyerek, “Bu modelleme de bunların takip sistemiyle olan modelleme belki de dünyada ilk olacak. Bizim burada hedeflediğimiz özellikle belli faaliyetlerde kargo taşımacılığı olsun, diğer alanlarda olsun bunun önünü açacak, bunun operasyonu sağlıklı yürütecek mekanizmaları kurmak” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Drone ile kargo taşımacılığı şehirler içerisine hemen gelmeyecek

Ancak binalardan uzak şehirlerarası taşımacılık gayet olası ve bu konuda şimdi atılan her adım gelecek için büyük bir önem arz ediyor. Bu konuda birçok firmanın aktif olarak çalıştığını da belirtmek gerekiyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın