reklamı kapat

POPÜLER

drone

Avustralya’dan Google’ı ilgilendiren drone hamlesi

Avustralya’da teknoloji dünyasına ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Avustralya, Google‘a bağlı Wing adlı şirkete drone ile kargo nakliyatı için izin verdi. Wing, bu alanda resmi izin alan ilk şirket oldu.

Şirketin hizmet ruhsatını 18 aylık deneme sürecinin ardından aldığı ve bu süreçte test amaçlı yaklaşık 3 bin teslimat yapıldığı ifade ediliyor. Şirketin ilk etapta Canberra’nın Crace, Palmerston ve Franklin banliyölerindeki 100 hanenin erişimine açılacağı söyleniyor. Daha sonrasında hizmetin Harrison ve Gungahlin banliyölerine genişletileceği dile getiriliyor. Avustralya Sivil Havacılık Güvenliği Otoritesi (CASA), bu işlemin dünyada dronelarla verilen ilk kargo hizmeti olacağını söylüyor.

Drone servisinin belli saatlerde çalışacağı ifade ediliyor. Drone servisinin bölgedeki kafe, eczane gibi yerel işletmelerle iş birliği içinde hizmet vereceğini belirtelim. Servis, hafta içi 07.00-20.00, pazar günleri ise 08.00-20.00 saatlerinde hizmet verebilecek, cumartesi günü ise çalışmayacak.

Ayrıca dronelar ana yollar üzerinde ve insanlara yakın uçamayacak. Hizmet verilecek hanelere de dronelara nasıl yaklaşmaları gerektiği konusunda bilgilendirme yapılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Drone sevkiyatıyla ilgili bilgi

Şirketin hizmet ruhsatını 18 aylık deneme sürecinin ardından aldığı ve bu süreçte test amaçlı yaklaşık 3 bin teslimat yaptığını da belirtmekte yarar var.

İlginizi çekebilir

Rusya’dan sıra dışı uçak