reklamı kapat

POPÜLER

Windows 12 LOG Tasarım

Windows 12 işletim sistemi için olası bir tarih gündemde

Windows 11 işletim sistemi üzerine konumlandırılacak Windows 12 işletim sistemi, iki sene sonra karşımıza çıkarılabilir.

Ortaya çıktığı kadarıyla Microsoft, her üç yılda bir yeni sürüm karşımıza getirecek “Windows Geliştirme Döngüsüne” geçiş yapıyor. Burada işaretle de Windows 12 işletim sisteminin 2024 yılında karşımıza çıkarılabileceği iddia ediliyor. Bu bağlamda Microsoft’un Windows 11 için planladığı büyük 2023 güncellemesinin de gelmeyeceği belirtiliyor. Firma bu büyük güncelleme için hazırladığı özelliklerin büyük bölümünü W12’ye saklayacak, ancak yine de bazı ufak özellikler W12 gelmeden önce W11 için de gönderilecek. W12 ile tasarımsal açıdan büyük bir değişiklik yapmayacağı belirtilen Microsoft, Windows 10 döneminde iki yılda bir büyük güncelleme vermiş, Windows 11 için bunun yılda bir büyük güncellemeye düşeceğini aktarmıştı.

Windows 11 işletim sistemi temelinde geliştirmeler aktif olarak sürüyor. Örneğin firma en son Windows’un Xbox kontrolcü altyapısına odaklanmıştı. Örneğin Windows 11 kullanıcıları için bir “controller bar” geleceği duyurulmuştu. Şimdilik Windows Insiders’lara test için açık olan “controller bar”, masaüstünde Xbox kontrolcüsündeki “Xbox” butonuna basıldığı zaman yeni bir menü karşınıza getirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu menüde en son oynanan üç oyun ve en son açılan oyun marketlerine hızlı erişim sunulacak. Kişiler oyun içerisinde kontrolcüdeki “Xbox” butonuna bastıkları zaman ise yine “game bar” menüsü aktif edecek. Hali hazırda sunulan game bar, oyun oynarken klipleri ve ekran görüntülerini kaydetmek için kullanabileceğiniz kısa yolları karşınıza getiriyor ve ciddi oranda kullanılıyor.

Windows 12 yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle