reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11 görev çubuğu LOG Tasarım

Windows 11 görev çubuğu için yeni bir özellik yolda

Windows 11 işletim sistemi için çalışmalar aktif olarak sürüyor. Microsoft bu sefer spesifik olarak görev çubuğuna odaklanıyor.

Microsoft, Windows 11 işletim sistemin görev çubuğunu yakında aynı anda çok sayıda uygulama / yazılım açan kişiler için daha kullanışlı hale getirecek. Şu an test aşamasında olan ancak yakında herkes için açılacak yeni görev çubuğu, bünyesinde bir üç nokta (…) altına konulan pencere altyapısı taşıyor. Bu pencere açılan ve görev çubuğuna sığmayan uygulamaları üzerine alıyor ve böylelikle yönetim çok daha kolay hale geliyor. Şu an çok sayıda uygulama açıldığı zaman ekstra kısımda sadece son kullanılan uygulamalar gösteriliyor ve bunu birçok kişi hiç kullanışlı bulmuyor. Yeni görev çubuğu ile sürece daha akılcı bir yapı getiren firma, altyapıyı Windows 11’in tasarımı dili üzerine kuruyor ve ekstra pencerede normal görev çubuğunun özelliklerini de sunuyor.

Bu aralar Windows 12 için de bilgiler gündemde. Kısa süre önce ortaya çıktığı kadarıyla Microsoft, her üç yılda bir yeni sürüm karşımıza getirecek yeni “Windows Geliştirme Döngüsüne” geçiş yapıyor. Burada işaretle de Windows 12 işletim sisteminin 2024 yılında karşımıza çıkarılabileceği iddia ediliyor. Bu bağlamda Microsoft’un Windows 11 için planladığı büyük 2023 güncellemesinin de gelmeyeceği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firma bu büyük güncelleme için hazırladığı özelliklerin büyük bölümünü W12’ye saklayacak, ancak yine de bazı ufak özellikler W12 gelmeden önce W11 için de gönderilecek. W12 ile tasarımsal açıdan büyük bir değişiklik yapmayacağı belirtilen Microsoft, Windows 10 döneminde iki yılda bir büyük güncelleme vermiş, Windows 11 için bunun yılda bir büyük güncellemeye düşeceğini aktarmıştı.

Windows 11 yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle