reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Windows 11 görev çubuğu

Windows 11 için dokunmatik ekran odaklı görev çubuğu yeniliği

Microsoft, geçtiğimiz günlerde Windows 11 için birçok yeni özellik getirdi. Görev çubuğu yeniliği dahil daha fazlası da yolda bulunuyor.

Windows 11 işletim sistemi için geçtiğimiz hafta ilk büyük güncelleme yapıldı ve detaylarına burada yer verdiğimiz özellikler karşımıza çıkarıldı. İşletim sistemi için daha sonra da burada yer verdiğimiz yolda olan bazı güzel özellikler ses getirmişti. Şimdi ise dokunmatik ekranlı cihazları yani tablet benzeri kullanım sunan bilgisayarları odak noktaya alan görev çubuğu yeniliği karşımıza çıkarıldı.

En son deneme sürümlerinde Microsoft yeni görev çubuğunu aktif olarak test etmeye başladı. Bu yeni görev çubuğu hibrit yapıdaki cihazlar için güzel görünüyor ve iki formda görev yapıyor. Burada kapalı ve açık diyebileceğimiz yapılar tasarlanmış. Tablet modu açıldığı zaman aktif olan kapalı yapıda sadece saat, WiFi simgesi, ses simgesi ve pil göstergesi yer alıyor.

Bu kapalı yapı sayesinde ekran alanında diğer içerikler daha fazla yer kalıyor. Açık yapıda ise görev çubuğu büyüyor ve tüm simgeler ve diğer seçenekler geliyor. Burada hava durumun eklentisi ve arama simgesi de gösteriliyor. Kapalı ve açık yapı arasında kaydırma temelli geçiş sunacak Windows 11 için başka testler de yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ortaya çıktığı kadarıyla firma işletim sistemindeki widget’ları daha dinamik ve daha fazla bilgi verir hale getirmek için çalışıyor. Buna ek olarak 37 yeni emoji için testler yapan Microsoft, işletim sistemini çıktığından buna yana daha iyi hale getirmek adına durmadan planlar gerçekleştiriyor ve uygulamaya alıyor.

Windows 11 güncellemesi yanında bu da ilginizi çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı