reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11

Windows 11 işletim sistemi için faydalı yenilikler geliyor

Yazılım devi Microsoft, geçtiğimiz günlerde Windows 11 için birçok yeni özellik getirdi. Ortaya çıktığı kadarıyla başkaları da yolda.

Windows 11 işletim sistemi için geçtiğimiz günlerde ilk büyük sayılan güncelleme yapıldı ve detaylarına burada yer verdiğimiz özellikler karşımıza çıkarıldı. İşletim sistemi üzerinde elbette başka çalışmalar da yapılıyor ve bunların bazıları ortaya çıkmış üzere. Bugün teste açılan yeniliklerin başında başlat menüsü için gruplama imkânı yer alıyor. Bu sayede başlat menüsündeki yazılımların simgeleri sürükle bırak şekilde üst üste getirilerek gruplandırılabiliyor.

Windows 11 için yeni kaydırma temelli kontrol sistemleri getirmeye hazırlanan Microsoft, yakında kişilerin yukarı kaydırma ile başlat menüsünü açmasına ve aşağı kaydırma ile kapatmasına izin verecek. Yakında başlat menüsündeki içerikler arasında kaydırma temeli gezinti sunacak firma, ayrıca sağ alt köşeden kaydırma ile hızlı ayarlar menüsüne erişim de sunacak.

Bildirim merkezindeki animasyonları da geliştiren teste açılan yeni Windows 11 sürümü, tablet formundaki cihazlardaki yatay ile dikey geçiş sürecini de daha seri hale getiriyor. Teste açılan son sürümde dikkat çeken başka yenilikler de var. Örneğin canlı altyazı sistemi yakında Windows 11’e entegre olacak ve böylece oynatılan her içerikteki içerikler dilediğiniz dilde yazılı hale getirilebilecek.

Windows 11’e görev çubuğu üzerinde sürükle bırak desteği getirecek ve böylelikle yazımların içerisine dosya aktarma sürecini hızlandıracak Microsoft, yeni sürüm ile koyu arayüze ve tasarım güncellemesine sahip görev yöneticisini de kullanıma sunacak. Yeni sürümde pencere yönetim sistemi de daha kullanışlı hale getirilecek.

Bu yeni Windows 11 özelliklerinin tam olarak ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmiyor. Ancak yüksek ihtimalle 2022 bitmeden hepsi herkes için açılmış olacak.

Windows 11 güncellemesi yanında bu da ilginizi çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı