reklamı kapat

POPÜLER

Eski tasarım

Yeni tasarım

Windows 10 başlat menüsü yenileniyor; işte güncellenen tasarım

Microsoft, Windows 10 işletim sisteminin başlat menüsünü yeniliyor. İşte yapılan ufak ancak genel görüşü daha iyi hale getiren değişimler.

Windows 10 işletim sistemi en son genel bir tasarım güncellemesi ile gündeme gelmişti. O zaman bu yeni tasarımda devrimsel ya da çok büyük değişiklikler yer almıyor ancak arayüzde yapılan ufak değişikliler sistemi çok daha modern hale getiriyor demiştik. Koyu ve siyah arayüz seçeneklerine daha iyi uyum sağlayan yeni tasarım, yeni dosya yöneticisini de karşımıza getiriyor, ayrıca sağ tıklama ile açılan menüleri de elden geçiriyordu. Şimdi ise son çıkan Windows 10 Insider Preview sürümüyle başlat menüsü güncellendi. Burada aşağıda da görebileceğiniz üzere büyük bir değişiklik yok. Firmanın sadece ufak değişiklikler yaptığı görülüyor. Özellikle simge zeminlerini değiştirerek (Çoğu şeffaf zemin olmuş) daha modern bir görünüş elde ettiği görülen Microsoft, ince değişiklikler ile Windows 10’u “parlatmaya” devam ediyor. Bu da elbette güzel görünüyor. Yeni başlat menüsü tasarımının yakında herkese geleceği aktarılıyor.

Before and After: Windows 10 Start menu in dark theme.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows 10 yanında Windows 10X işletim sistemi de geliştiriliyor

Bilmeyenler için Windows 10X, firmanın direkt olarak çift ekranlı bilgisayarlara / hibrit cihazlara özel hazırladığı bir sürüm. Bu yeni nesil dokunmatik ekranlı bilgisayarlar odağında hazırlanan 10X, çift ekranlı cihazlara odaklandığı için aynı anda yan yana iki farklı uygulamayı çalıştırabiliyor. Ekranlar arasındaki etkileşim oranı oldukça yüksek olan sistem, Office paketi dahil olmak üzere geniş bir uygulama desteğiyle geliyor. Windows sistemler ile aynı temeli paylaşan işletim sistemi, bu açıdan sadece Windows Store ile kısıtlanmıyor.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp için getirilen faydalı yeni özellikler