reklamı kapat

POPÜLER

Xenomorph Android telefon

Android telefon dünyasını tehdit eden yeni tehlike: “Xenomorph”

Android telefon dünyası sık sık farklı tehlikeler ile karşı karşıya kalıyor. Bu sefer olayın merkezinde banka odaklı Xenomorph yer alıyor.

Ortaya çıktığı kadarıyla Android telefon modelleri için hazırlanan Xenomorph isimli bir malware bulunuyor. Bu özellikle Google Play Store içerisinde yer alan Fast Cleaner uygulaması üzerinden yayılan malware, aktarıldığı kadarıyla kişilerin banka bilgilerini yani paraları çalmaya odaklanıyor. Avrupa’da 56 farklı bankanın kullanıcılarına bulaştığı aktarılan ve erken aşamada olmasına rağmen yayılmaya başladığı açıklanan Xenomorph, bu açıdan oldukça korkutucu görünüyor.

Peki bir kullanıcı olarak ne yapabilirsiniz? Kendinizi bu tarz malware zararlılarına karşı nasıl koruyabilirsiniz? Burada en önemli unsur, bilinmeyen garip uygulamalardan uzak durulması ve sahte uygulamalara çok dikkat edilmesi. Bir uygulamayı indirmeden önce mutlaka güncel yorumlara bakmanız gerekiyor.

Yorumlardan uygulamanın ne olduğu çoğu zaman anlaşılabiliyor. Ayrıca Android telefon modelinizi sürekli olarak güncel tutmanız da büyük önem arz ediyor. Ancak Android telefon dünyasında zararlı içeriklerden korunmak yüzde 100 mümkün değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda direkt olarak Google’ın bir adım atması gerekiyor. Android’in açık yapısı birçok gizli ve basit saldırıya kullanıcıları açık bırakıyor. Firma bulunan açıkları hızlı kapatıyor ancak bu kesinlikle yeterli gelmiyor. Biliyorsunuz Google Play Store içerisinde gizlenen çok sayıda zararlı uygulama sık sık gündeme geliyor.

Android telefon modelleri için korkutan Xenomorph yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın