reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Tesla Bot

İnsansı robot Tesla Bot için işe alımlar iyice hızlandırıldı

Tesla tarafından aktif olarak geliştirilen insansı robot Tesla Bot için çalışmalar aktif olarak devam ediyor. Firma işe alımları hızlandırdı.

Tesla Bot adı verilen insansı robot, Tesla Optimus projesi adı altına yer alıyor ve kısa süre önce gelen son bilgilere göre 2023 içerisinde üretime giriyor. Robot için uzun süredir işe alımlar yapan ve bunlara son dönemde açtığı yeni ilanlar ile iyice hız veren (Özellikle yazılım odaklı) firma, 2023 hedefinde halen çok iyimser görünüyor ancak yine de kapalı kapılar ardında büyük adımlar atıyor. Halen ilk çalışır prototipinin 2022 içerisinde karşımıza çıkma ihtimali olan insansı robot, bildiğimiz kadarıyla tekrar eden sıkıcı görevleri yerine getirmesi için tasarlanıyor, gelişmiş yapay zekâ sistemleri üzerine kuruluyor ve ilk bilgilere göre 60 kg ağırlıkta.

Bu robot hakkında geçtiğimiz aylarda bir açıklama yapan Elon Musk,Tesla insansı robot benzersiz bir kişilik geliştirebilir” demişti. Musk’ın burada demek istediği, her robotun aynı olmayacak olması. Tesla Bot’un sahibine bağlı olarak kişilik geliştireceği ve temel görevler yanında bir arkadaş olacağı da aktarılıyor.

Elon Musk’ın robot hakkında daha önce yaptığı çok ses getiren başka açıklamaları da olmuştu. Musk’a göre gelecek için en büyük risklerden birisi düşük ve hızla azalan doğum oranı. Ünlü CEO, çalışacak yeterince kişinin olmadığını belirtiyor ve gelecekte oluşacak boşluğu insansı robot Tesla Bot’un tamamlayacağına inanıyor. Musk hatta şunu da diyor: “İnsanlar daha fazla çocuk sahibi olmaya başlamazsa, medeniyet çökecek.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Optimus projesi altında geliştirilen Tesla Bot’un gerçekte göstereceği performansı çok merak ediliyor. İnsansı robot üretmek, robot teknolojisinin en zor seviyesi ancak Musk zorluğu sonuna kadar seviyor. Ünlü isim SpaceX ve Tesla’da birçok yapılamaz denilen şeyi gerçeğe dönüştürdü.

Tesla Optimus projesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin