reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

İklim aktivistleri Almanya’daki Tesla fabrikasına baskın yaptı

İklim aktivistleri Almanya’da yer alan büyük Tesla fabrikasına adeta baskın yaptı. Fabrikada ciddi bir protesto söz konusu.

Çıkan haberlere göre yüzlerce protestocu, dev elektrikli otomobil üreticisinin bölgedeki genişleme planına karşı yapılan beş günlük eylemlerin bir parçası olarak Tesla’nın Almanya’daki Gigafactory’sine baskın düzenledi. Disrupt Tesla grubunun sözcüsü Lucia Mende WIRED’a yaptığı açıklamada tam 800 kişinin Gigafactory’nin tesislerine girdiğini belirtti. Aktarıldığı kadarıyla iklim aktivistleri aylardır Tesla’nın Avrupa’daki tek fabrikasının yanında kamp kuruyordu. Bu büyük protesto nedeniyle Tesla’nın fabrikayı geçici olarak kapattığı belirtiliyor, harika bir doğanın ortasında kurulan fabrika aslında ilk defa protesto edilmiyor. Fabrikanın bulunduğu alanda büyütülmesi uzun zamandır kesinlikle istenmiyor. Tesla’nın Almanya fabrikası geçtiğimiz günlerde bir 5G videosu ile gündeme gelmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buradaki X paylaşımında ya da sayfanın altında izleyebileceğiniz videoda, Tesla’nın Almanya fabrikasına (Giga Berlin) kurduğu özel 5G ağının faydalarından bahsediliyor. Otomotiv üretiminde özel 5G ağını büyük ölçekte kullanan ilk şirketlerden birisi olduklarını belirten Tesla, kurulan altyapı ile fabrikadaki makinelerin sürekli olarak düşük gecikme ve yüksek kararlılıkta çalışabildiğini belirtiyor. Daha önce fabrika dışına kararlı bağlantı altyapısı kurmanın çok maliyetli olduğunu belirten (Sahaya fiber ile elektrik hattı döşeme vb.) şirket, şimdi açık alanlarda tek bir 5G anteni üzerinden kararlı bir ağ oluşturduklarını aktarıyor.

Bu ağın kendilerine büyük fayda sağladığını ve yönetimi kolaylaştırdığını belirten dev üretici Tesla, 5G konusunda geçtiğimiz aylarda da gündeme gelmişti. Biliyorsunuz şirketin tüm araçları internete bağlı ve bu sayede uzaktan güncelleme alabiliyorlar. Bu konuda 3G ile bağlayan ve daha sonra 4G LTE seviyesine çıkan firma, araçları ve aynı zamanda geliştirdiği Optimus robotları için düşük gecikme ile fark yaratan 5G teknolojisi özelinde de önemli planlar yapıyor. Bunun için bağlantı teknolojilerinde tecrübeli mühendisler arayan marka, elektrikli araçlarını ve robotlarını üretim tesislerindeki özel 5G ağ altyapısına bağlamak istiyor, bu altyapının herkese açık 5G altyapısına bağlantıyı da mümkün kılacağı düşünülüyor.

Tesla haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin

İLGİLİ HABERLER