reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Optimus

Elon Musk, Tesla Optimus insansı robot için yeni açıklamalarda bulundu

CEO Elon Musk, Tesla Optimus adını verdikleri insansı robot modelleri için yeni bazı açıklamalarda bulundu.

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali kapsamında konuşan Elon Musk, “Bence insanlar gelecekte kişisel Optimus robotlarını bir tür arkadaş olarak görmeye başlayacaklar. Ondan köpeğinizi gezdirmesini, evinizle ilgilenmesini, çocuklara bakıcılık yapmasını, yemek pişirmesini ve piyano çalmasını isteyebileceksiniz.” dedi. Robotu bir insan klonu gibi tasarlamak istemediklerini ancak iyi görünmesini hedeflediklerini de belirten Musk, Tesla’nın son çeyrek görüşmeleri kapsamında robot için, “Bence Optimus diğer her şeyin toplamından daha değerli olacak.” açıklamasını da yapmıştı. Tesla geçtiğimiz hafta da, “Fabrikada otonom olarak çalışan iki Optimus insansı robotumuz var” açıklaması ile ses getirmişti. Daha sonra ise Elon Musk’ın paylaşımı dikkat çekmişti. Önümüzdeki yıl fabrikada görev alan robotların sayısını ciddi şekilde artıracaklarını iddia eden Musk, Optimus insansı robot projesine büyük önem veriyor ve robotun ticari olarak satılması için de planlar yapıyor. Şirket Tesla Optimus için şimdiye kadar çok sayıda video paylaşımı yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Örneğin aşağıda izleyebileceğiniz videoda, Optimus’u bir kez daha geliştirme sahasında dolaşırken gördük. Yürüme konusunda hızı halen yüksek olmayan ancak her seferinde yavaş yavaş hızlanan robot, denge konusunda zemin bozuk değilse çok fazla bir sorun yaşamıyor. Optimus için daha önce ise bir tişört katlama videosu paylaşılmıştı. Robot bu konuda yavaş ancak hassas çalışıyor ve iyi sayılacak bir sonuç ortaya koyuyor. En son ise aşağıda izleyebileceğiniz yeni videoda robotu pil hücrelerini sıralarken görmüştük. Günün birinde çok sayıda insanın yerini alacak Optimus, Elon Musk’a göre bu yıl içinde 22 hareket derecesine sahip (Şu an 11 hareket derecesi) yeni bir ele geçiş yapacak.

Tesla CEO’su Elon Musk tarafından robot için paylaşılan sayfanın altında izleyebileceğiniz daha önceki video ise robotun geldiği son aşamayı gözler önüne sermiş ve bu aşama oldukça dikkat çekmişti. Videoda gösterildiği üzere ayaklarını ve ellerini hassas şekilde hareket ettirebilen Optimus, Tesla tarafından özel tasarlanan donanımlar / motorlar üzerine kuruluyor, artık eskiye nazaran yüzde 30 daha hızlı hareket ediyor, boynunu iki eksende hareket ettirebiliyor, 10 kg kilo vermiş durumda ve artık çok daha dengeli görünüyor. Yeni elleri eskiye nazaran çok daha hareketli, hızlı ve hassas olan Optimus, artık tüm parmakları üzerinden hassas basınç algılaması gerçekleştirebiliyor ve böylelikle yumurta gibi kırılgan objeleri rahatlıkla hareket ettirebiliyor.

Tesla Optimus haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin