reklamı kapat

POPÜLER

YouTube LOG Tasarım

VPN ile ucuza alınan YouTube Premium abonelikleri iptal ediliyor

 - Güncelleme: 19 Haziran 2024 16:53

Bugün çıkan haberlere göre VPN ile farklı ülkelerden daha ucuza alınan YouTube Premium abonelikleri, Google tarafından iptal ediliyor.

Yaşadığı ülkeden değil de VPN kullanarak başka ülkelerden daha ucuza YouTube Premium aboneliği alan kişilere karşı bir operasyon başlatılmış gibi görünüyor. Doğal olarak bu durumu istemeyen Google, konu hakkında şimdilik bir yorumda bulunmuyor. Video tarafının lideri YouTube için son dönemde birçok farklı yeni özellik test ediliyor. Örneğin izleyiciler yakında açtıkları videolara notlar ekleyebilecek. Şu an sadece ABD’de test edilen bu özellik sayesinde kişiler, videolara ekstra bilgiler ekleyebilecek ya da videolardaki hataları düzeltebilecek. X’in “Topluluk Notları” özelliğinin bir benzeri olan yeni “Notlar” özelliği için YouTube şunları aktarıyor: “Başkalarının bilgi sahibi olmasına yardımcı olmak için içeriği yanlış veya tam olarak açık olmayan videolara notlar ekleyebilirsiniz. Gönderdikten sonra notunuz başkaları tarafından incelenir ve derecelendirilir. Notunuz geniş bir perspektife sahip birçok kişi tarafından yararlı olarak değerlendirilirse, yayınlanabilir ve videonun altında görünebilir.” 

Özelliği denetimi elde bırakmadan kullanıma sunacak YouTube için bu aralar çok sayıda yeni özelliğin haberi geldi. Örneğin YouTube Android uygulamasındaki bazı kişiler şu anda Google Lens altyapısını kullanarak “görsel arama” yapabiliyor. Google, bunun için arama çubuğuna bir ‘Lens’ butonu ekliyor ve butona basıldıktan sonra sisteme verilen görseli kullanarak YouTube’da video araması gerçekleştiriyor.

Google ayrıca bir QR kod sistemi de geliştiriyor. Bu altyapı içerik üreticilerin kanallarını başkalarıyla paylaşmasını kolaylaştırmak için geliştiriliyor. Şirket, YouTube canlı yayınlarındaki sohbete hızlıca katılım sağlanması için de bir özellik geliştiriyor.

YouTube, yapay zekadan yardım alarak kişilere canlı sohbet özetleri sunmak istiyor. Kısıtlı bir kitle üzerinde test edilen başka bir özellik ise Shorts yorumlarını üretken yapay zekadan yararlanarak analiz ediyor ve özetliyor.

Çok sayıda cevap alan yorumları kısa sürede anlaşılır hale getirebilen özellik, şu an sadece İngilizce desteğine sahip. Diğer dillere ne zaman geleceği ya da herkese ne zaman açılacağı bilinmeyen bu altyapı, zaman kazandıracağı için şimdiden iyi geri dönüşler alıyor.

YouTube haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu