reklamı kapat

POPÜLER

Apple Intelligence

“Apple Intelligence altyapısı, yeni iPhone’ları sattırmak için planlanmadı”

 - Güncelleme: 19 Haziran 2024 15:32

WWDC24 kapsamında tanıtılan üretken yapay zeka temelli Apple Intelligence altyapısı, sadece iPhone 15 Pro’larda çalışacak.

Apple Intelligence sistemlerinin cihazlarda yerleşik olarak çalışacak (ayrıca buluttan destek alınan özellikler de var) özellikleri en az “A17 Pro” ve “M1” işlemcilere ihtiyaç duyacak. Bu yüzden, Apple’ın yerleşik olarak çalışacak üretken yapay zeka teknolojileri sadece iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro (M1 veya daha yeni işlemcili), iPad Air (M1 veya daha yeni işlemcili), MacBook Pro (M1 veya daha yeni işlemcili), MacBook Air (M1 veya daha yeni işlemcili), iMac (M1 veya daha yeni işlemcili), Mac mini (M1 veya daha yeni işlemcili), Mac Pro (M2 Ultra veya daha yeni işlemcili) ve Mac Studio (M1 Max ve daha yeni işlemcili) modellerinde kullanılabilecek. Bu konuda yöneltilen bir soruya cevap veren Apple’ın yapay zeka/makine öğrenimi sistemlerinden sorumlu isim John Giannandrea, Apple Intelligence altyapısının yeni iPhone’ları sattırmak için planlanmadığını belirtti. Eğer böyle bir amacımız olsaydı yapay zeka özelliklerini sadece M4 işlemcili iPad’lere ve M3 işlemcili Mac’lere koyardık diyen Giannandrea, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max desteğinin arkasında direkt olarak donanım gücünün olduğunu belirtiyor. iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerindeki A17 Pro işlemcide, iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’taki A16 işlemciden iki kat daha hızlı bir NPU birimi yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Intelligence sistemleri için cihazlarda yerleşik olarak LLM yani büyük dil modeli çalıştıran Apple, bu yüzden normal iPhone 15’lerin dahi kapsam dışında kaldığını belirtiyor. Apple Intelligence özelliklerinin eylül ayında gelecek tüm iPhone 16 modellerinden çalışması beklenirken, Apple Intelligence sistemleri için RAM’in de önemli olduğunu aktarıyor. Şirketin yazılım müdürü Craig Federighi’ye göre yeni üretken yapay zeka sistemleri için en az 8 GB RAM gerekiyor. 15 Pro ve 15 Pro Max modellerinde 8 GB RAM bulunuyor. 15 ve 15 Plus ise 6 GB RAM’e sahip.

Apple Intelligence sistemleri hakkında firma şu özeti geçmişti: “Apple bugün, üretken modellerin gücünü kişisel bağlamla birleştirerek inanılmaz derecede faydalı ve özgün akıllı teknolojiler sunan kişiye özel akıllı teknoloji sistemi Apple Intelligence’ı iPhone, iPad ve Mac’e getirdiğini duyurdu. Apple Intelligence; iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’ya tamamen entegre. Apple Intelligence; dili ve görselleri anlayıp oluşturmak, uygulamalarda işlemler gerçekleştirmek ve günlük işleri kolaylaştırmak amacıyla kişisel bağlama dayalı çıkarımlar yapmak için Apple çipin gücünden yararlanıyor.

Apple, Private Cloud Compute ile bilgi işlem kapasitesini aygıt içi işleme ve özel Apple çipli sunucularda çalışan sunucu tabanlı daha geniş modeller arasında esnek bir şekilde ölçeklendirebiliyor. Bu da yapay zekada gizlilik için yeni bir standart ortaya koyuyor.” “Apple inovasyonlarında yeni bir aşamaya geçtiğimiz için heyecanlıyız. Apple Intelligence, kullanıcıların ürünlerimizle yapabildiği şeyleri ve ürünlerimizin kullanıcılarımız için yapabildiklerini tamamen değiştirecek.” diyen Apple CEO’su Tim Cook, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benzersiz yaklaşımımız, tam anlamıyla yardımcı akıllı teknolojiler sunmak için üretken yapay zeka ile kullanıcının kişisel bağlamını bir araya getiriyor. Üstelik bu bilgilere tamamen gizli ve güvenli bir yolla erişerek kullanıcıların en çok önem verdikleri şeyleri yapmalarına yardımcı oluyor. Bu yalnızca Apple’ın sunabileceği bir yapay zeka. Kullanıcılarımızın bu teknolojinin yapabildiklerini görmeleri için sabırsızlanıyoruz.”

Apple Intelligence sistemleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER