reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon X Elite

MediaTek, 2025’te Snapdragon X serisine rakip olacak gibi görünüyor

İşlemci pazarının en büyük isimleri arasında yer alan MediaTek, yeni bilgilere göre 2025’te Snapdragon X serisine rakip olabilir.

MediaTek, işlemci pazarının yıldız firmalarından ve yeni haberlere göre 2025 yılında Qualcomm’un Snapdragon X serisine rakip olacak bir bilgisayar işlemcisi tanıtacak. Arm temelli bu işlemci, iddiaya göre yüksek yapay zeka performansına sahip olacak.Copilot+” tabanlı olacağı düşünülen bu işlemci, Arm işlemcili Windows PC pazarında çok dikkat çekebilir ve rekabeti artırarak son kullanıcıya büyük faydalar sağlayabilir. Bu arada Snapdragon X serisinin sadece dizüstüne özel kalmayacağı da düşünülüyor. Çünkü Qualcomm paylaştığı yukarıdaki fotoğrafta Snapdragon X Elite işlemcili bir masaüstü bilgisayara işaret etti. Şimdiye kadar hep dizüstü tarafında öne çıkarılan işlemci, masaüstünde yüksek soğutma potansiyelinin etkisiyle daha da iyi sonuçlar ortaya koyabilir.

Apple’ın “performans-enerji kullanımı” konusunda çok iyi sonuçlar ortaya koyan Arm mimarili M-Serisi (M1, M2 ve M3) işlemcilerinin karşısına Snapdragon X serisi dört farklı işlemci çıkarılıyor. Ailede tekrardan hatırlamak adına üç farklı “X Elite” ve alt seviye “X Plus” yer alıyor. X Plus şu aşamada tek bir model olarak geliyor ve toplam 10 çekirdek üzerine kuruluyor. 45 TOPS’luk bir yapay zeka işlem birimine sahip işlemcinin, maksimum çok iş parçacıklı frekansı 3,4 GHz olarak açıklanıyor. 8.448 MT/s hıza ulaşan LPDDR5x RAM desteği olan işlemcide 3,8 TFLOP’luk bir Adreno GPU birimi yer alıyor.

X Elite işlemciler ise ortak olarak 12 çekirdek üzerine kuruluyor, 8.448 MT/s hıza ulaşan LPDDR5x RAM desteği taşıyor ve en üstteki sürüm 4,6 TFLOP’luk, diğerleri ise 3,8 TFLOP’luk bir Adreno GPU birimi ile geliyor. Ortak olarak 45 TOPS’luk bir yapay zeka işlem birimine sahip X Elite işlemcilerin, üstündeki iki modelinde “Dual-Core Boost” desteği bulunuyor ve burada 4,2 GHz ile 4.0 GHz saat hızları açıklanıyor. Modellerin maksimum çok iş parçacıklı frekansı ise en üstte 3,8 GHz, alttakilerde ise 3,4 GHz olarak karşımıza çıkıyor.

MediaTek haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers