reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS 13

Apple’dan büyük iOS 13 başarısı

Teknoloji devi Apple, yeni mobil işletim sistemi iOS 13 ile önemli bir başarıya imza attı. Tek merkezli donanım ve yazılım üretimi meyvesini vermeyi sürdürüyor.

iOS işletim sistemi geriye dönük destek konusunda her zaman Android’in önünde yer aldı. Kapalı yapı nedeniyle bu durum ilerleyen yıllarda da değişmeyecek. Halen milyonlarca cihaz uzun zaman önce tanıtılan Android 10‘a geçmeyi beklerken, son açıklamaya göre son dört yılda çıkan iPhone’ların yüzde 77‘si iOS 13 işletim sistemine geçmiş durumda. Tüm iPhone’ların ise yüzde 70‘inde iOS 13’ün yüklü olduğu aktarılıyor. Bu başarının arkasında geniş cihaz desteği yer alıyor. Biliyorsunuz iPhone 11’ler dışında iPhone XS Max, iPhone XS, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8 Plus, iPhone 8 iPhone 7 Plus, iPhone 7, iPhone 6s Plus, iPhone 6s ve iPhone SE modelleri yeni sürüme geçiş yapabiliyor. Son dört yılda çıkan tüm iPad’lerin yüzde 79’unda da iPadOS’un olduğu açıklanıyor. Bu da gayet iyi görünüyor. Tüm iPad’lerin ise şu an yüzde 57’sinde iPadOS bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni iOS 13 güncellemesi ile önemli bir çözüm geldi

iPhone 11 ailesinin kapatılmasına rağmen belirli sistem uygulamaları ve servisleri üstünden konum takibine devam ettiğinin ortaya çıkması geçtiğimiz ay büyük tepki çekmişti. Daha sonra bunun arkasında cihazlarda bulunan yeni U1 çipinin yer aldığı aktarılmıştı. Apple’a göre U1 çipin temel aldığı Ultra Geniş Bant teknolojisi uluslararası bazı kurallar nedeniyle her yerde kullanılamıyor. Bu yüzden de telefonların sürekli olarak “kapatılmasına rağmen” bu kuralların delinmediğinden emin olmak adına konum takibi yapması gerekiyor. Yasaklı bölgeye gelindiği zaman sistemin kendisini otomatik olarak kapatmak adına bu konum verisine ihtiyaç duyduğu belirtiliyor. İşte bu durum iOS 13.3.1 ile ortadan kalktı. Artık işletim sisteminde “konum servislerinin U1 Ultra Geniş Bant çipi tarafından kullanımını denetleyen bir ayar” bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Yük taşımaya uygun elektrikli bisiklet