reklamı kapat

POPÜLER

iOS 13.4 CarKey

iOS 13.4 betasında bulunan çok güzel özellik

Teknoloji devi Apple, kısa süre önce iOS 13.4 betasını yayımladı. İşte bu beta içerisinde gerçekten çok güzel bir özellik ortaya çıktı.

iOS 13.4 betası kullanıcılarda heyecan yarattı. Bazı önemli şikayetleri ortadan kaldıran sürüm, yeni bir dönemi de başlatacak gibi görünüyor. Çünkü beta içerisinde CarKey isimli bir API yer alıyor. İsminden de anlaşılabileceği üzere bu API’ın arkasında otomobiller yer alıyor. Söylendiği kadarıyla kişiler ilerleyen dönemde otomobillerinin anahtarı yerine iPhone ya da Apple Watch’larını kullanabilecek. NFC tabanlı çalışacağı aktarılan sistem, Face ID’ye de ihtiyaç duymayacak gibi duruyor. Bu özelliğin otomobile erişimin başka kişilere verilmesi sürecini de kolaylaştıracağı aktarılıyor. Kişilerin Wallet uygulaması üstünden otomobillerinin dijital anahtarını yakınlarıyla paylaşabileceği belirtiliyor. Bu da gerçekten oldukça kullanışlı duruyor. Burada şimdilik tek kötü haber ise CarKey altyapısının otomobil üreticileri tarafından desteklenmesi gerekiyor olması. Yani süreç sadece yeni çıkan ve bu altyapıya destek verecek araçlarda olacak deniyor. Bu konuda Apple’ın ortaklık kurduğu otomobil üreticilerinin olduğu da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 13.4 yoldayken, iOS 13’ün kullanımı da artıyor

Firmadan yapılan son açıklamaya göre son dört yılda çıkan iPhone’ların yüzde 77‘si iOS 13 işletim sistemine geçmiş durumda. Tüm iPhone’ların ise yüzde 70‘inde iOS 13’ün yüklü olduğu aktarılıyor. Bu başarının arkasında geniş cihaz desteği yer alıyor. Biliyorsunuz iPhone 11’ler dışında iPhone XS Max, iPhone XS, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8 Plus, iPhone 8 iPhone 7 Plus, iPhone 7, iPhone 6s Plus, iPhone 6s ve iPhone SE modelleri yeni sürüme geçiş yapabiliyor. Son dört yılda çıkan tüm iPad’lerin yüzde 79’unda da iPadOS’un olduğu açıklanıyor. Bu da gayet iyi görünüyor. Tüm iPad’lerin ise şu an yüzde 57’sinde iPadOS bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Yük taşımaya uygun elektrikli bisiklet