reklamı kapat

POPÜLER

Android

Güncel Android adaptasyon değerleri açıklandı; Android 11 halen ikinci

Bugün uzun zamandır güncellenmeyen veri güncellendi ve son Android adaptasyon değerleri açıklandı. İşte öne çıkan detaylar;

Android işletim sisteminin adaptasyon oranı maalesef iOS tarafının gerisinde kalmaya devam ediyor. Yeni çıkan sürümlerin cihazlara ulaşması çok ciddi zaman alıyor, çoğu cihaz yeni sürümleri hiç görmüyor.

Apple’dan farklı olarak yüzlerce farklı telefon üreticisi ile çalışan Google, bu konuyu halen istenilen seviyeye taşıyabilmiş değil. Peki tam olarak bu konuda güncel durum ne? Android telefonlarda en çok hangi işletim sistemi kullanılıyor?

Satışta olan tüm Android telefonlar arasında en popüler sürüm, yüzde 26,5’lik adaptasyon payı ile Android 10 (Q) oluyor. 10. sürümü yüzde 24,2’ye ulaşan Android 11 (R) takip ediyor. Yani 11. sürüm aradan çok zaman geçmiş olmasına rağmen halen 10. sürümün gerisinden kalıyor. Birçok firma 11. sürümü telefonlarına göndermiyor.

Listeye göre üçüncü sırada yüzde 18,2’lik adaptasyon payı ile 9. sürüm “Pie” yer alıyor. Onu “Oreo” ve “Nougat” sürümleri takip ediyor. Listede elbette 12. güncel sürümün payı görünmüyor. Çünkü Android 12 için dağıtımlar daha yeni yeni başlıyor.

Android tarafında ses getiren son isim Samsung olmuştu

Çünkü firma Türkiye’de Android 12 adımları atmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Android 12 temelli One UI 4, Türkiye’deki Samsung Galaxy S21 modelleri için gönderildi. Burada tam olarak Galaxy S21 5G, Galaxy S21 Plus 5G ve Galaxy S21 Ultra 5G için yeni dönem başladı.

Türkiye’de aralık ve ocak ayı içerisinde 12’ye geçirilecek telefonlar ise direkt olarak şunlar açıklandı: “Galaxy Z Fold3, Galaxy Z Flip3, Galaxy Z Fold2, Galaxy Z Flip, Galaxy Note 20, Galaxy Note 20 Ultra, Galaxy S20, Galaxy S20 Plus, Galaxy S20 Ultra ve Galaxy S20 FE,”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de 2022’nin ocak ve şubat aylarında 12’ye geçirilecek telefonlar ve tabletler ise tam olarak şunlar olacak: “Galaxy Note 10, Galaxy Note 10 Plus, Galaxy Note 10 Lite, Galaxy Tab S7 ve Galaxy Tab S7 Plus”

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli yapan özel kit