reklamı kapat

POPÜLER

YouTube arka planda oynatma

Android ve iOS’te YouTube’u arka planda oynatma yöntemleri [Nasıl yapılır?]

 - Güncelleme: 08 Şubat 2018 08:16

YouTube’un mobil uygulaması arka planda çalışmadığından zaman zaman sıkıntı yaratıyor ve kullanıcıyı kendine hapsedebiliyor. Ancak bunun da bir çözümü var.

YouTube’da sayısız müzik videosu veya görsel olarak izlenmeye ihtiyaç duyulmayan içerik videosu mevcut. Yolda yürürken ya da en basitinden sosyal medyanızı kontrol ederken uygulamanın arka planda çalışması içinse küçük numaralar yapmalısınız. Hem Android hem de iOS için ayrı ayrı çözümler bulunuyor.

Android için ipuçları

iOS bu konuda biraz sıkı olsa da Anroid’de uygulamayı arka planda kullanmak çok daha kolay. Bunun için birden fazla yol var elbette. Ancak önce en bariz olandan başlayalım. Özellikle YouTube’u arka plana atamıyorsanız, Galaxy Note 8, LG V30 gibi cihazların çoklu ekran deneyimini kullanabilirsiniz. Böylelikle ekranı ikiye bölerek, bir yandan videoyu açık tutup bir yandan da sosyal medyada gezinebilirsiniz.

Android kullanıcıları için bir diğer seçenekse Chrome uygulamasını kullanmak. YouTube’a Chrome uygulamasından girdiğinizde tarayıcı sizi otomatik olarak mobil için optimize edilmiş olan siteye yönlendiriyor. Sağ üst tarafta bulunan üst üste üç noktaya tıklayarak “Masaüstü sitesi iste” seçeneğine tıklarsanız, YouTube’un masaüstü görünümüne erişebiliyorsunuz. Burada videoyu başlattığınızda Chrome uygulamasından çıkarsanız video “duraklatılıyor“. Kontrol panelinden videoyu yeniden başlatıp, müziğe kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ekranı kapatsanız dahi müziği dinleyebiliyorsunuz.

Telefonunuz çoklu ekran özelliğini desteklemiyorsa ya da en basitinden tarayıcı olarak Chrome kullanmak istemiyorsanız başka bir yöntem daha mevcut. Mesajlaşma uygulaması Telegram kullanıcılara ilginç opsiyon bir sunuyor. Telegram’da konuştuğunuz kişiyle bir YouTube videosu paylaştığınızda, paylaşılan linke değil de altındaki küçük resme tıklarsanız video ekranda oynamaya başlıyor. Telegram’ı kapatsanız da video oynamaya devam ediyor. Daha da iyisi, ekranı kapatmanız bile videoyu durduramıyor. Yani telefonu cebinize atıp dinlemeye devam edebiliyorsunuz. Android için Telegram’ı buradan indirebilirsiniz.

iOS için ipuçları

iOS’te ise durumlar farklı çünkü Telegram’ın bu özelliği iOS’te çalışmıyor. iPhone için üçüncü parti uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Bunun için de üçüncü parti bir tarayıcı olan Dolphin uygulaması kullanılabilir. YouTube videosunu başlattıktan sonra uygulamadan çıkarsanız video duraklatılıyor. iOS’in kontrol merkezine girip “oynat”a dokunursanız video kaldığı yerden devam ediyor. iOS için Dolphin uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER