reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 16 LOG Tasarım

iPhone 16 serisi yapay zeka konusunda çok güçlü olabilir

 - Güncelleme: 15 Şubat 2024 09:01

2024 sonunda tanıtılacak iPhone 16 serisi için teknik sızıntılar ve iddialar gündeme gelmeye hız kesmeden devam ediyor.

Apple, WWDC24’te tanıtacağı iOS 18 işletim sistemi ile büyük üretken yapay zeka adımları atacak. Şu an birden fazla yapay zeka sistemi üzerinde çalışan şirket, bu özelliklerin büyük bölümünü iPhone 16’lara özel bırakabilir. Çünkü gelen yeni iddialara göre Apple’ın yeni işlemcileri çok daha güçlü bir “Neural Engine” üzerine kurulacak. Economic Daily News’a göre Apple’ın M4 ve A18 serisi işlemcileri, yerleşik olarak yapay zeka hesaplamasında kullanılan özel çekirdeklerinin sayısını büyük ölçüde artıracak. İşlemcilerinde uzun zamandır Neural Engine kullanan ancak iPhone 16’larda çıtayı oldukça yükseltecek gibi görünen Apple, bildiğimiz kadarıyla iPhone’larda yerleşik olarak LLM (Büyük Dil Modeli) çalıştırmanın bir yolunu bulmuş durumda. Eğer Apple bunu gerçekten son kullanıcıya ulaştırabilirse, mobildeki yapay zeka rekabetinde çok başka bir seviyeye ulaşabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce konuşan bir kaynağın iddiasına göre iPhone 16, yerini alacağı iPhone 15’ten farklı olarak 3.349 mAh değil yüzde 6’lık bir artışla 3.561 mAh pil üzerine kurulabilir. Aynı kaynağın iddiasına göre 16 Plus modeli, yerini alacağı iPhone 15 Plus’tan farklı olarak 4.383 mAh değil yüzde 9’luk bir kayıpla 4.006 mAh pil üzerine kurulabilir. 16 Pro için herhangi bir kapasite açıklamayan kaynak, 16 Pro Max’in ise yerini alacağı iPhone 15 Pro Max’ten farklı olarak 4.422 mAh değil yüzde 5’lık bir artışla 4.676 mAh pil üzerine kurulacağını iddia ediyor.

16 Pro Max’te “L” şeklinde değil normal bir batarya kullanacağı iddia edilen Apple, burada özellikle 16 Plus için masaya gelen batarya kapasite azaltımı ile dikkat çekiyor. Ancak bu düşüşün daha verimli işlemci ile kompanse edileceği düşünülüyor. iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max gibi 6,1-inç ve 6,7-inç değil, daha büyük 6,3-inç ve 6,9-inç 120 Hz OLED ekranlar üzerine kurulacak telefonlar, geçtiğimiz ay da gündeme geldiği üzere bünyelerinde “Capture” adı verilen ekstra bir buton taşıyacaklar. Bu yüzden telefonlardaki yüksek hızlı 5G’yi mümkün kılan mmWave anteninin yerinin değiştireceği aktarılıyor, bu ekstra butonun görevleri arasında Mark Gurman’a göre hızlı video kaydı başlatma da yer alıyor.

Bu butonun basınç algılama temelinde tasarlanacağı ve gövdeye hemen hemen sıfır olacağı yani çıkıntı yapmayacağı iddia ediliyor. Bu faydalı görünen yeni butonu sevindirici şekilde sadece Pro’lar değil tüm modellere koyacağı söylenen Apple, yeni bilgilere göre Capture butonu üzerinde dokunma ve basınç algılamayı bir arada sunacak.

Kullanıcıların buton üzerinde kaydırma yaparak zoom / yakınlaşma yapabileceği söyleniyor, hafif dokunma ile netleme, daha sert dokunmayla ise çekim yapabileceği bir kez daha dile getiriliyor. Yani fotoğraf makinelerindeki deklanşör gibi de çalışacak ve yüksek ihtimalle çok bu detayı çok sevilecek buton, mekanik bir temele sahip olmayacak. Bu arada Apple’ın iPhone 16 için iPhone X benzeri bir kamera modülünü test ettiği de gelen yeni bilgiler arasında yer alıyor.

iPhone 16 serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER